FNTi ediţia a II-a, eveniment cultural ce cuprinde 50 de spectacole şi activităţi conexe teatrului, continuă sâmbătă şi duminică, după următorul program:
Un articol de Petre Ivan|7 noiembrie 2014
Festivalul National de Teatru Independent / Sâmbătă, 8 noiembrie & Duminică, 9 noiembrie
Sâmbătă, 8 noiembrie
TEATRU
19:00 : „Statuia Libertății V2.0” după Phantom Pains de Vasily Sigarev | | Godot Cafe-Teatru (Str. Blănari nr.14)
Producție Contemporanis, Iași
Regie: Alexandru Arion
Cu: Răzvan Bănuţ, Doru Talos, Ingrid Robu
Durata: 60′
TEATRU
19:00 : „Proștii sub clar de lună” de Teodor Mazilu | În Culise la IMAGO (Pța Națiunilor Unite nr.3-5)
Producție În Culise la IMAGO, București
Regie: Cristian Bajora
Cu: Alex Vlad, Ioana Chelmuș Ștefan Nistor, Alina Petrica, Paul Alexandru
Durata: 60′
TEATRU
19:00 : „Valsul Hazardului” | Teatrul Coquette (Calea Călărași nr.94)
Producție Teatrul Coquette, București
Regie: Ingrid Bonța
Cu: Ruxandra Bălașu, Mihai Căpățînă
TEATRU
19:30 : „Dumnezeul de a doua zi” de Mimi Brănescu | Teatrul Mignon (Bdul Hristo Botev nr.1)
Producție Electric Theatre – Timișoara
Regie: Mihaela Lichiardopol
Cu: Bogdan Spiridon, Alina Chelba
Durata: 80′
TEATRU
21:00 : „La țigănci” după Mircea Eliade | Unteatru (Str. Ilfov nr.1)
Producție Unteatru, București
Regie: Andrei și Andreea Grosu
Cu: Richard Bovnoczki, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov, Corina Moise, Florina Gleznea, Cristina Casian, Bogdan Cotleţ
Durata: 90′
TEATRU
21:00 : „Sex, drugs, gods and rock’n roll” după textele lui Eric Bogosian şi José Saramago | Godot SubScenă (Str. Blănari nr.14)
Producție Compania Aradi Kamaraszinhaz, Arad
Regie: Tapasztó Ernő
One-man show cu Harsányi Attila
Durata: 60′
TEATRU
21:30 : „Dragoste și căpșuni” | Godot Cafe-Teatru (Str. Blănari nr.14)
Producție Godot Cafe-Teatru, București
Regie: Marius Gâlea
Cu: Ana Odagiu, Alex Zob
Durata: 80′
WORKSHOP
„Meisner/Industry Workshop” cu Eugene Buică
WORKSHOP
„Casting Toolkit” cu Florentina Bratfanof
WORKSHOP
„The 24 Hour Play”
Duminică, 9 noiembrie
TEATRU
16:00 : „Mălăieș în Călcăieș” | Godot Cafe-Teatru (Str. Blănari nr.14)
Producție Frilensar – Iași
Regie colectivă
Cu: Ada Lupu, Loredana Cosovanu, Ioana Corban, Daniel Chirilă, Cocos George, Alex Iurascu, Enache Tiberiu
Durata: 60′
TEATRU
16:15 : „Dumnezeu iubește” de Zlata Demina | Teatrul de Artă București (Str. Sfântul Ștefan nr.21)
Producție Teatrul IV, București
Regie: Tomi Cristin
Cu: Amalia Ciolan, Tamara Roman, Teodora Calagiu Garofil, Ana Maria Carablais, Darius Daradici Liviu Cheloiu, Magda Catone
Durata: 1h
CARTE DE TEATRU
18:00 : FNTi „CITESC TEATRU!” | TNB Sala Media (Bdul Nicolae Bălcescu nr.2)
Ana-Maria Nistor – lansarea volumului „PIAȚA TEATRULUI”, Editura Academiei Române
TEATRU
19:00 : „Advertego” | TNB Sala Media (Bdul Nicolae Bălcescu nr.2)
Producție Varoterem Projekt, Cluj-Napoca
Regie: Botos Bálint
Cu: Csepei Zsolt, Imecs-Magdó, Molnár Bence, Sebők Maya, Simó Emese, Udvari Tímea, Vetési Nándor, Sipos Krisztina, Imecs Tamás
Durata: 100′
TEATRU
19:00 : „Cinci ore cu Mario” de Miguel Delibes | Unteatru (Str. Ilfov nr.1)
Producție Unteatru, București
Regie: Mariana Cămărășan
One-woman show cu Florina Gleznea
Durata: 85′
TEATRU
19:00 : „BOX F.M.” de Radu Iacoban | Godot Cafe-Teatru (Str. Blănari nr.14)
Producție Radu Iacoban
Regie: Radu Iacoban
One-man show cu Cătălin Babliuc. Voci: Ana Ularu, Conrad Mericoffer, Andrei Runcanu, Sorin Dobrin
Durata: 70′
TEATRU
19:00 : „Cockoși” de Mike Bartlett | Teatrul Act (Calea Victoriei nr.126)
Producție Teatrul Act, București
Regie: Horia Suru
Cu: Rareş Florin Stoica, Fulvia Folosea, Vlad Nemeş, Ionel Mihăilescu
Durata: 90′
EVENIMENT
21:30 : Gala de închidere – FNTi ediția a II-a | Teatrul de pe Lipscani (Str. Lipscani nr.53)
Foto: Festivalul National de Teatru Independent – fnti.ro, Tudor Petrescu