Programul teatrelor bucureştene, 19 – 25 ianuarie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-19-25-ianuarie/

Gaiţele, Ţarul Ivan îşi schimbă meseria, Nebun din dragoste, Ultimul Don Juan, Un pic prea intim, Blifat, Titanic Vals, Mecanica inimii, Jack şi Vrejul de Fasole, Crăiasa zăpezii, La vita e bella, Akasă şi multe alte spectacole în săptămâna 19 – 25 ianuarie.

Un articol de Petre Ivan|19 ianuarie 2015

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 19 – 25 ianuarie:

Teatrul Metropolis:

luni, ora 19:00 – „Gaiţele”, regia Dan Tudor; joi, ora 19:00 – „Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, ora 19:00 – „Visul unei nopţi de vară”, regia Victor Ioan Frunză; duminică, 16:00 şi ora 19:00 – „Peretele”, regia Lia Bugnar.

Teatrul Naţional „I. L. Caragiale”,

Sala Atelier:

marţi, ora 20:00 – „Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; miercuri, ora 19:30 – „Omul cu mârţoaga”, regia Anca Bradu; joi, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”; sâmbătă, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat;

Sala Pictura:

marţi, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; miercuri, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; joi, ora 20:00 – „Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; vineri, ora 20:00 – „Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; sâmbătă, ora 20:00 – „Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar; duminică, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Studio:

miercuri, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar; joi, ora 20:00 – „Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor; vineri, ora 19:30 – „Revizorul”, regia Felix Alexa; sâmbătă, ora 19:30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; duminică, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar;

Sala Mică:

vineri, ora 20:00 – „ActOrchestra”, regia Horia Suru; sâmbătă, ora 20:00 – „Piesă pentru frate şi soră”, regia Iris Spiridon;

Sala Media:

duminică, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Nottara,

Sala „George Constantin”:

miercuri, ora 19:00 – „Ultimul Don Juan”, regia Petre Bokor; joi, ora 19:30 – „O noapte furtunoasă”, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, ora 19:30 – „Poker Face”, regia Adela Biţică; sâmbătă, ora 19:30 – „Zeul măcelului”, regia Claudiu Goga; duminică, ora 19:30 – „Matrimoniale”, regia Diana Lupescu;

Sala „Horia Lovinescu”:

vineri, ora 19:00 – „Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, ora 19:00 – „Mult zgomot pentru nimic”, regia Diana Lupescu; duminică, ora 19:00 – „Fericirea este în altă parte” de Zoltan Egressy.

Teatrul Odeon,

Sala Studio:

miercuri, ora 19:30 – „Blifat”; joi, ora 19:30 – „Viza de clown”; vineri, ora 19:30 – „Tipografic majuscul”; sâmbătă, ora 19:30 – „Poveste despre tatăl meu”; duminică, ora 18:00 – „Clasic e Fantastic – Copilăria lui Bach”;

Sala Majestic:

joi, ora 19:00 – „Gaiţele”; vineri, ora 19:00 – „Titanic Vals”; sâmbătă, ora 19:00 – „În container”; duminică, ora 11:00 – „Aventurile lui Habarnam”; ora 19:00 – „Un Tango Mas”.

Teatrul Bulandra,

Sala „Liviu Ciulei”:

marţi, ora 20:00 – „Mecanica inimii”, regia Chris Simion; vineri, ora 20:00 – „Contra progresului”, regia Bobi Pricop; sâmbătă, ora 18:30 –

Mecanica Inimii, Teatrul Bulandra - foto Mihai Ilie

Mecanica Inimii, Teatrul Bulandra – foto Mihai Ilie

„O scrisoare pierdută”, regia Doru Ana; duminică, ora 20:00 – „Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină;

Sala „Toma Caragiu”:

marţi, ora 20:00 – „Coada”, regia Iarina Demian; miercuri, ora 19:00 – „Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; joi, ora 20:00 – „Coada”, regia Iarina Demian; duminică, ora 19.:00 – „Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie.

Teatrul Excelsior:

marţi, ora 10:00 – „Crăiasa zăpezii”; ora 17:00 şi ora 19:00 – „Iglu”; miercuri, ora 10:00 – „Mica sirenă”; joi, ora 18:00 – „Momo sau Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat”; vineri, ora 18:00 – „Kiki şi Bozo”; sâmbătă, ora 11:00 – „Noddy”; ora 17:00 – „Pinguinii melomani”; duminică, ora 11:00 – „Vrăjitorul din Oz”.

Teatrul Ţăndărică:

luni, ora 10:00 – „Jack şi Vrejul de Fasole”; marţi, ora 10:00 – „Fata babei şi fata moşneagului”; miercuri, ora 10:00 – „Prinţesa şi broscoiul”; joi, ora 10:00 – „Muzicanţii din Bremen”; vineri, ora 10:00 – „Prinţesa şi broscoiul”; sâmbătă, ora 10:00 şi ora 12:00 – „Punguţa cu doi bani”; duminică, ora 10:00 şi ora 12:00 – „Albă ca Zăpada”.

Teatrul de Comedie:

joi, ora 19:30 – „La vita e bella”; vineri, ora 19:00 – „Urâtul”; sâmbătă, ora 19:00 – „Cea mai puternică”; duminică, ora 19:00 – „Steaua fără nume”.

Teatrul de Revistă „C. Tănase”:

vineri, ora 19:00 – „Piei, drace!”; sâmbătă, ora 19:00 – „Sosesc deseară”; duminică, ora 19:00 – „Vivat revista”.

Teatrul Mic:

joi, ora 19:00 – „Profesiunea doamnei Warren”; vineri, ora 19:00 – „Băieţii de aur”; sâmbătă, ora 19:00 – „Volpone”; duminică, ora19:00 – „Visul unei nopţi de vară”.

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, ora 19:00 – „39 de trepte”; joi, ora 19:00 – „Zelda”; vineri, ora 19:00 – „Somnoroasa aventură”; sâmbătă, ora 19:00 – „Livada de vişini”; duminică, ora 19:00 – „Numele”.

Teatrul În Culise:

marţi, ora 20:00 – „Akasă”; miercuri, ora 20:00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”; joi, ora 19:00 – „Ca la Iunion”; vineri, ora 19:00 – „Diamante & Narcotice”; duminică, ora 19:00 – „Clinica sinucigaşilor”.

Godot-Cafe-Teatru:

luni, ora 20:00 – „Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; marţi, ora 20:00 – „Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion, miercuri, ora 20:00 – „Carpathian Garden”, regia Radu Iacoban; joi, ora 18:45 – „Freak show”, de Florin Piersic Jr.; ora 22:00 – „Testosteron”, regia Zalán Zakariás.

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19:00 – „Sub geana mării”, regia Mişa Şerban; sâmbătă, ora 19:00 – „O seară altfel”, de Andrei Ciopec; duminică, ora 21:00 – „Disco Love”.

Teatrul LUNI:

miercuri, ora 20:00 – „Noaptea ursului”, regia Magda Catone.

Teatrul ACT:

miercuri, ora 19:00 – „Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”; joi, ora 19:00 – „Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”; vineri, ora 19:00 – „Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”.

Teatrul de Artă:

vineri, ora 21:35 – „Şi veni bărbatul la femeie”; sâmbătă, ora 21:55 – „Şase din 49”; duminică, ora 21:55 – „Un bărbat şi mai multe femei”.

UnTeatru:

marţi, ora 19:00 – „La ţigănci”; miercuri, ora 19:00 – „La ţigănci”; joi, 21:30 – „Un tramvai numi dorinţă”; sâmbătă, ora 19:00 – „Blackbird”.

programulOpera Comică pentru Copii: marţi,

ora 13:00 – „O noapte furtunoasă”; miercuri, ora 11:00 – „O noapte furtunoasă”.

Teatrul De Pe Lipscani:

marţi, ora 19:00 – „În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”; miercuri, ora 19:00 – „Femeia care şi-a pierdut jartierele”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19.00 – „Comedianţii”; sâmbătă, ora 19.00 – „Comedianţii”; duminică, ora 19.00 – „Vicleniile lui Scapino”.

Teatrul Elisabeta:

miercuri, ora 20:00 – „O noapte cu Edith Piaf”; joi, ora 20:00 – „Ce-ar fi dacă ar fi”; vineri, ora 20:00 – „Suflet Românesc” – one man show Dan Puric; duminică, ora 19:00 – „Încurcătură la nivel înalt!”.

Teatrul Mignon:

marţi, ora 09:15 – „O.N.A.”; joi, ora 19:30 – „Kean”; vineri, ora 19:30 – „Dragonul de Aur”.

Teatrul de Sufragerie:

sâmbătă, ora 20:00 – „9 grade la Paris”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – mihai ilie, facebook

Page 1 of 41234