Programul teatrelor bucureştene în această săptămână
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-aceasta-saptamana/

Paganini, Dineu cu proşti, Fata din curcubeu, Bună, Hitler, Top Dogs, Viaţa e suferinţă, Obiceiuri necurate şi multe alte spectacole, în această săptămână pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|10 noiembrie 2015

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 9 – 15 noiembrie:

Teatrul Metropolis:

luni, 9 noiembrie, ora 19:00 – “Paganini”, regia Mick Davis; marţi, 10 noiembrie, ora 19:00 – “Paganini”, regia Mick Davis.

Teatrul Naţional Bucureşti:

Sala Mare:

marţi, 10 noiembrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; joi, 12 noiembrie, ora 19:30 – “Furtuna”, regia Alexander Morfov; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “Toţi fiii mei”, regia Ion Caramitru;

Sala Atelier:

marţi, 10 noiembrie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Pictura:

marţi, 10 noiembrie, ora 20:00 – “Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; miercuri, 11 noiembrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; joi, 12 octombrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 13 noiembrie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 20:00 – “Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; duminică, 15 noiembrie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar;

Sala Studio:

miercuri, 11 noiembrie, ora 19:30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; joi, 12 octombrie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar; duminică, 15 noiembrie, ora 20:00 – “Royal Fashion”, regia Dan Puric;

Sala Mică:

miercuri, 11 noiembrie, ora 20:00 – “Ziua în care nu se cumpără nimic”, regia Horia Suru; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 20:00 – “ActOrchestra” de creaţie colectivă, regia Horia Suru; duminică, 15 noiembrie, ora 20:00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu;

Sala Media:

duminică, 15 noiembrie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Odeon:

Sala Majestic:

marţi, 10 noiembrie, ora 19:00 – “Jocul de-vacanţa”, regia Erwin Şimşensohn; miercuri, 11 noiembrie, ora 19:00 – “Natură moartă cu nepto obez”, regia Eugen Făt; joi, 12 noiembrie, ora 19:00 – “Un tramvai numit dorinţă”, regia Dinu Cernescu; vineri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “Casanova”, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Gaiţele”, regia Alexandru Dabija; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “Family Affairs”, un spectacol de Radu Afrim;

Sala Studio:

joi, 12 noiembrie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, regia Peter Kerek; vineri, 13 noiembrie, ora 18:00 – “Clasic e fantastic – Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:30 – “Contra democraţiei”, regia Alexandru Dabija; duminică, 15 noiembrie, ora 19:30 – “Eu. O casă de păpuşi”, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra:

Sala “Liviu Ciulei”:

marţi, 10 noiembrie, ora 19:00 – “Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek; joi, 12 noiembrie, ora 19:00 – “Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek; vineri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “Obiceiuri necurate”, regia Mihai Constantin; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii”, regia Felix Alexa; duminică, 15 noiembrie, ora 20:00 – “Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină;

Sala “Toma Caragiu”:

miercuri, 11 noiembrie, ora 18:30 – “Ivanov”, regia Andrei Şerban; vineri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “Marmura”, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Marmura”, regia Yuri Kordonsky; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “Scaunele”, regia Felix Alexa.

Teatrul Nottara:

Sala “George Constantin”:

marţi, 10 noiembrie, ora 19:30 – “LSD Theatre Show”, după Christopher Durang; miercuri, 11 noiembrie, ora 19:30 – “Aniversarea”, regia Vlad Massaci; joi, 12 noiembrie, ora 19:00 – “Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:30 – “Funcţionarul destinului”, un spectacol de Anca Maria Colţeanu; duminică, 15 noiembrie, ora 19:30 – “Trei nopţi cu Madox”, regia Mihai Lungeanu;

Sala “Horia Lovinescu”:

joi, 12 noiembrie, ora 19:00 – “Noul locatar”, de Gabor Tompa; vineri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Petre Bokor; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “Viaţa e suferinţă”, regia Vlad Massaci.

"Spiritul de familie", regia Radu Beligan

“Spiritul de familie”, regia Radu Beligan

Teatrul de Comedie:

Sala “Radu Beligan”:

miercuri, 11 noiembrie, ora 19:00 – “Tartuffe”, regia László Bocsárdi; joi, 12 noiembrie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; vineri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “Directorul executiv”, regia Vladimir Anton; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Zăpezile de altădată”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “La Pulce”, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Nouă:

sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Ibsen incorporated”, regia Catinca Drăgănescu.

Teatrul Mic:

miercuri, 11 noiembrie, ora 19:00 – “Pensiune completă”, regia Gelu Colceag; joi, 12 noiembrie, ora 19:00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, regia Sanda Manu; vineeri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “Băieţii de aur”, regizor de platou Petre Moraru/ Niki Ieremciuc; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Visul unei nopţi de vară”, regia Gelu Colceag; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “Top Dogs”, regia Theodor-Cristian Popescu;

Teatrul Foarte Mic:

vineri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “Inamicul poporului”, regia Ioana Păun; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Interpretul”, regia Radu Gheorghe; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “Somnoroasa aventură sau Aventurile unui bărbat extrem de serios”, regia Vlad Stănescu.

Teatrul Act:

joi, 12 noiembrie, ora 19:00 – “Omul pernă”, regia Eugen Gyemant; vineri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “Omul pernă”, regia Eugen Gyemant; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Omul pernă”, regia Eugen Gyemant.

În Culise:

miercuri, 11 noiembrie, ora 20:00 UN BARBAT SI MAI MULTE FEMEI, joi, 12 noiembrie, ora 20:00 CUM SE DUCE TOTUL DRACU’, vineri 13 noiembrie, ora 20:00 STAND UP COMEDY si ora 23:00 STAND UP COMEDY, sambata 14 noiembrie, ora 15:00 SA NU MA UITI ora 19:00 LUV
si 21:30 SCRISORI CATRE RITA – THE SHOW, duminica 15 noiembrei, ora 18:00 LA NOI, MUIEREA

Teatrul Evreiesc de Stat:

(se joacă la Teatrul Mic) luni, 9 noiembrie, ora 19:00 – “Blazonul”, regia Andrei Munteanu; (se joacă la Teatrul Mic) marţi, 10 noiembrie, ora 19:00 – “Stele rătăcitoare”, regia Andrei Munteanu.

Creart –

sala Teatrelli:

luni, 9 noiembrie, ora 19:00 – “Hotel California”, un spectacol de Gelu Colceag; miercuri, 11 noiembrie, ora 19:00 – “O odisee pământeană”, regia Radu Dragomirescu; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Edith Piaf”, regia Mălina Andrei; duminică, 15 noiembrie, ora 11:00 – “Slugă la doi stăpâni”, regia

"Bună, Hitler", de Lucie Pohl

“Bună, Hitler”, de Lucie Pohl

Dan Tudor; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “Slugă la doi stăpâni”, regia Dan Tudor.

ARCUB – Gabroveni:

Sala Mare:

joi, 12 noiembrie, ora 19:00 – “Grădina”, de Leonardo Moreira; vineri, 13 noiembrie, ora 19:00 – “Grădina”, de Leonardo Moreira; sâmbătă, 14 noiembrie, ora 19:00 – “Bună, Hitler”, de Lucie Pohl; duminică, 15 noiembrie, ora 19:00 – “Bună, Hitler”, de Lucie Pohl.

Centrul de Teatru Educaţional Replika:

vineri, 13 noiembrie, ora 17:00 – “Familia Offline”, regia Radu Apostol.

Godot Cafe Teatru:

luni, 20:00 – “Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion; miercuri, ora 20:30 – “Nişte fete”, regia Cristi Juncu; joi, ora 19:00 – “În parc”, regia Radu Iacoban, ora 21:30 – “Paravan. 2 telefoane”, de Matei Lucaci-Grunberg; vineri, ora 19:00 – “Cine iubeşte plăteşte”, regia Vlad Massaci; vineri, ora 22:00 – “Noi 4”, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, ora 11:00 – “Littleimpro” – Teatru de Improvizaţie pentru Copii, ora 15:00 – “Acum ori niciodată”, regia Mihai Constantin.

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19:00 – “Feisbuc”, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, ora 19:00 – “XXE-uri”, regia Irina Crăiţă-Mândră, ora 22:00 – “La ginecolog”, regia Alexandru Jitea; duminică, ora 19:00 – “O seară altfel”, de Andrei Ciopec.

Teatrul Elisabeta:

joi, ora 19:00 – “Las’ ca Stim Noi”, regie Şerban Puiu.

Un Teatru:

marţi, ora 17:00 – “Sisif – spectacol de teatru labirint”; miercuri, ora 20:00 – “The Sunset Limited”; joi, ora 17:00 – “Sisif – spectacol de teatru labirint”; vineri, ora 17:00 – “Sisif – spectacol de teatru labirint”; sâmbătă, ora 11:00 şi ora 22:00 – “The Sunset Limited”; duminică, ora 16:30 şi ora 20:00 – “The Sunset Limited”.

Teatrul Excelsior:

vineri, ora 19:30 – “Teen Spirit”; duminică, ora 11:00 – “Magia copilăriei”; ora 18:00 – “Teen Spirit”.

Foto: Programul teatrelor bucureştene – facebook

10
/03
/14

"Îngeri în America", "Lecţia de violoncel", "Hoţi", "Dineu cu proşti", "Umor, amor, fior de dor... în Bucureşti", "D'ale carnavalului", "Un tramvai numit dorinţă", "Pescăruşul", "Livada de vişini" sau "Romeo şi Julieta" sunt doar câteva dintre spectacolele de teatru pe care le puteţi vedea în această săptămână în Capitală. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 10 - 16 martie:

Pagina 2 din 41234