Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 9 – 15 martie
https://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-din-bucuresti-in-perioada-9-15-martie/

Doi pe o bancă, Anonimul veneţian, Un tramvai numit dorinţă, Omul cel bun din Seciuan, Soţul păcălit, La vita e bella, Clinica sinucigaşilor şi multe alte spectacole, în săptămâna 9 – 15 martie, pe scenele teatrelor bucureştene.

Un articol de Petre Ivan|9 martie 2015

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 9 – 15 martie

Teatrul Metropolis:

luni, ora 19.00 – “Doctori, femei şi alte întâmplări”, după “Tailleur pour dames”, de Georges Feydeau, regia Vlad Corbeanu; joi, ora 19.00 – “Peretele”, autor şi regizor Lia Bugnar; vineri, ora 19.00 – “Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; sâmbătă, ora 16.00 şi ora 19.00 – “Peretele”, autor şi regizor Lia Bugnar; duminică, ora 15.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Media:

luni, 9 martie, ora 19.30 – “Plicul”, de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca; sâmbătă, 14 martie, ora 20.00 – “20 de ani în Siberia”, după Aniţa Sandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 15 martie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Studio:

luni, 9 martie, ora 20.00 – “Străini în noapte”, regia Radu Beligan; miercuri, 11 martie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 15 martie, ora 19.30 – “Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 13 martie, ora 19.00 – “Hoţi”, de Dea Loher, regia Radu Afrim; sâmbătă, 14 martie, ora 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G. M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; sâmbătă, 14 martie, ora 20.00 – “Anonimul veneţian”, după “Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru;

Sala Pictura:

marţi, 10 martie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; miercuri, 11 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; joi, 12 martie, ora 20.00 – “Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; vineri, 13 martie, ora 19.30 – “Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 14 martie, ora 20.00 – “Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; duminică, 15 martie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

The Small Hall:

vineri, 13 martie, ora 20.00 – “Ziua în care nu se cumpără nimic”, de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru;

Sala Mică:

sâmbătă, 14 martie, ora 20.00 – “Distopie. Shakespeare. Remix”, regia Catinca Drăgănescu; duminică, 15 martie, ora 20.00 – “Organic”, de Saviana Stănescu, regia Andrei Măjeri;

Sala Atelier:

duminică, 15 martie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

luni, 9 martie, ora 19.00 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Gelu Colceag; miercuri, 11 martie, ora 19.00 – “Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; joi, 12 martie, ora 19.00 – “Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 13 martie, ora 19.00 – “Casanova”, după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 14 martie, ora 19.00 – “Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 15 martie, ora 19.00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”, de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu;

Sala Studio:

miercuri, 11 martie, ora 19.30 – “Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; joi, 12 martie, ora 19.30 – “Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; vineri, 13 martie, ora 19.30 – “De vânzare/For Sale”, un spectacol de Gianina Cărbunariu; vineri, 14 martie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 15 martie, ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living în Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek.

Teatrul Bulandra,

Sala Toma Caragiu:

Omul cel bun din Seciuan, Teatrul Bulandra

Omul cel bun din Seciuan, Teatrul Bulandra

marţi, 10 martie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Irina Demian; miercuri, 11 martie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; joi, 12 martie, ora 20.00 – “Coada”, de Israel Horovitz, regia Irina Demian; duminică, 15 martie, ora 19.00 – “Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban;

Sala Liviu Ciulei:

joi, 12 martie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; vineri, 13 martie, ora 19.00 – “Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa; sâmbătă, 14 martie, ora 19.00 – “Moartea unui comis voiajor”, de Arthur Miller, regia Felix Alexa;

Teatrul Evreiesc de Stat

(se joacă la Teatrul Bulandra, sala Liviu Ciulei): miercuri, 11 martie, ora 19.00 – “Crima din strada Lourcine”, de Eugene Labiche, regia Dan Tudor; (se joacă la Godot Cafe Teatru) sâmbătă, 14 martie, ora 15.00 – “Miss Daisy şi şoferul ei”, de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga.

Teatrul Nottara,

Sala Horia Lovinescu:

marţi, 10 martie, ora 19.30 – “Fii cuminte, Cristofor!”, de Aurel Baranga; miercuri, 11 martie, ora 19.00 – “Eşti un animal, Viskovitz!”, după Alessandro Boffa; vineri, 13 martie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; sâmbătă, 14 martie, ora 19.00 – “Vacanţă în Guadelupa”, de Pierre Sauvil şi Eric Assous, un spectacol de Diana Lupescu; duminică, 15 martie, ora 19.00 – “Soţul păcălit”, regia Mircea Cornişteanu;

Sala George Constantin:

miercuri, 11 martie, ora 19.30 – “O noapte furtunoasă”, de I. L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; joi, 12 martie, ora 19.30 – “Drumul spre Mecca”, de Athol Fugard, regia Geanina Hergheligiu; vineri, 13 martie, ora 19.30 – “Aici nu-i de joacă”, după Pauline Daumale, un spectacol de Catrinel Dumitrescu; sâmbătă, 14 martie, ora 19.30 – “Rapsodie-n roz”, după “Oscar şi Tanti Roz”, de Eric Emmanuel, regia Alexandru Repan; 15 martie, ora 19.00 – “Vestul singuratic”, de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu.

Teatrul de Comedie:

Sala Radu Beligan

– miercuri, 11 martie, ora 19.00 – “Steaua fără nume”, de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; vineri, 13 martie, ora 19.00 – “Revizorul”, de N. V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 14 martie, ora 19.00 – “Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; duminică, 15 martie, ora 19.00 – “În plină glorie!”, de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu;

Sala Studio:

miercuri, 11 martie,ora 19.30 – “La vita e bella”. de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache.

Teatrul “Ion Creangă”:

luni, ora 10.00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”; miercuri, ora 10.00 – “Cartea junglei”;

Teatrul Excelsior:

luni, ora 10.00 – “Măria-Sa Măgarul!”; miercuri, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”; sâmbătă, ora 18.00 – “Insula Misterioasă”; duminică, ora 11.00 – “Vrăjitorul din Oz”.

Teatrul Masca:

vineri, ora 19.00- “Comedianţii”; sâmbătă, ora 19.00 – “Militarul Fanfaron”; duminică, ora 19.00- “Acul cumetrei Gurton”.

Sala Cafe-Teatru: vineri, ora 19.00 – “Secretul lui Pulcinel”; sâmbătă, ora 19.00- “Parapanghelos”.

Teatrul Constantin Tănase:

vineri, ora 19.00 – “Bucureşti în Re hazliu”; sâmbătă, ora 19.00 – “Aplauze, aplauze”; duminică, ora 19.00 – “Hohote în Herăstrău”.

Teatrul Mic:

joi, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”; vineri, ora 19.00 – “Mutter Courage”; sâmbătă, ora 19.00 – “Băieţii de aur”; duminică, ora 19.00 – “Volpone”.

Teatrul Foarte Mic:

joi, ora 19.00 – “39 de trepte”; vineri, ora 19.00 – “O viaţă în teatru”; sâmbătă, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură”, duminică, ora 19.00 – “Super Fericiţii”.

Teatrul În Culise:

Supermarket Love, Teatrul In culise

Supermarket Love, Teatrul In culise

luni, ora 20.00 – “Supermarket Love”; marţi, ora 20.00 – “Spectatorul condamnat la moarte”; miercuri, ora 20.00 – “Diamante şi narcotice”; joi, ora 19.00 – “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”; vineri, ora 20.00 – “Clinica sinucigaşilor”; sâmbătă, ora 18.00 – “Proştii sub clar de lună”; duminică, ora 18.00 – “Scrisori către Rita”; ora 21.00 – Teatru de improvizaţie.

Godot Cafe Teatru:

luni, ora 20.00 – “Hell”, de Lolita Pille, regia. Chris Simion; marţi, ora 20.00 – “Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, ora 20.00 – “Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; joi, ora 19.00 “Intuiţia masculină” – Trilogia americană (partea a III-a), regia Doina Antohi; joi, ora 21.30 – “SC IMPRO SRL”; vineri, ora 19.00 – “Dragoste şi căpşuni”.

Teatrelli

joi, 12 martie 2015, ora 20.00. „Plăcintă cu mere” de: Isaac Buton. Cu: Adela Mărculescu, Costel Constantin, Dan Tudor. Regia : Dan Tudor

Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu

“STEAUA FĂRĂ NUME” de Mihail Sebastian, (MIERCURI 11 MARTIE, ORA 19.00) SI (JOI 12 MARTIE, ORA 19.00). Direcția de scenă – Victor Ioan Frunză. Scenografia și costumele – Adriana Grand; “MOBILĂ ȘI DURERE” de Teodor Mazilu (VINERI 13 MARTIE, ORA 19.00). Direcția de scenă – Victor Ioan Frunză. Scenografia și costumele – Adriana Grand; “FAMILIA TÓT” de Örkeny István
(SÂMBĂTĂ 14 MARTIE, ORA 19.00) Decorul și costumele ADRIANA GRAND. Direcția de scenă VICTOR IOAN FRUNZĂ; FETITA CU CHIBRITURI (DUMINICA 15 MARTIE 2015, ORA 11:00). Scenariul, regia, ilustraţia muzicalǎ: Claudia Negroiu

Godot Sub Scenă:

vineri, ora 19.00 – “M-a strigat cineva?” de David Kipling; sâmbătă, ora 19.00 – “Feisbuc” de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; duminică, ora 19.00 – “Talk to the bomb” de Rucsandra Pop, regia Lala Misosniky.

GreenHours,

Teatrul Luni: miercuri, ora 19.30 – “După Traian şi Decebal” (Din filele istoriei gay în România).

Teatrul Act:

marţi, ora 19.00 – “Absolut”, după “Ivan Turbincă”, de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; duminică, ora 19.00 – “cont(r)ACTe” de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

Teatrul de Artă:

marţi, ora 19.00 – “Eternul spectator”, de Daria Gănescu şi Daniela Marin; joi, ora 20.15 – “Venus în blană”, regia Daniel Grigore – Simion; sâmbătă, ora 20.15- “Dureri fantomă”; duminică, ora 20.15 – “Şase din 49”.

Un Teatru:

vineri, ora 19.00 – “Hotel”, regia Eugen Jebeleanu; sâmbătă, ora 19.00 – “Căldură? Mare?”; duminică, ora 19.00 – “Cinci ore cu Mario”, regia Mariana Cămărăşan.

Opera Comică pentru Copii:

luni, ora 11.00 – “Peter Pan”; marţi, ora 11.00 – “Peter Pan”; miercuri, ora 11.00 – “Peter Pan”; vineri, ora 18.00 – “Oblio”; sâmbătă, ora 11.00- “Peter Pan”.

Teatrul Elisabeta:

luni, ora 19.00 – “Fraţii Karamazov”; marţi, ora 19.00 – “Încurcătură la nivel înalt!”.

Teatrul Mignon:

luni, ora 21.15 – “AUTO – debut treişpe”, regia Mihaela Tribou şi Silvia Ciobanu; marţi, ora 19.30 – “Amalia respiră adânc”, regia Amalia Olaru; vineri, ora 19.30 – “Dragonul de aur”, regia Ioana Petre.

ArCuB:

luni, ora 19.00 – “Pe urmele paşilor tăi… – Teatru Creştin”.

Foto: Programul teatrelor – facebook