Folia, Shakespeare & Co, Lecţia de violoncel, Scrisoarea, Şefele, Seuls/ Singuri, Funcţionarul destinului, Primăvara d-nei Stone la Roma, Avarul îndrăgostit şi multe alte spectacole, în această săptămână pe scenele teatrelor din Bucureşti
Un articol de Petre Ivan|2 iunie 2014
Programul teatrelor bucureştene în perioada 2 – 8 iunie
Teatrul Metropolis:
luni, 2 iunie, ora 19:00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; marţi, 3 iunie, ora 19:00 – „Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, 5 iunie, ora 19:00 – „Tarelkin”, regia Gelu Colceag; vineri, 6 iunie, ora 19:00 – „Bădăranii”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 7 iunie, ora 16:00 – „Bădăranii”, regia Dan Tudor; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – „Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Pictura:
marţi, 3 iunie, ora 19:30 – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 6 iunie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu, informează Mediafax.
Sala Studio:
marţi, 3 iunie, ora 19:30 – „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 4 iunie, ora 20:00 – „Molto, gran’impressione” de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; joi, 5 iunie, ora 20:00 – „Scrisoarea”, după „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 6 iunie, ora 20:00 – „Scrisoarea” după „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 7 iunie, ora 20:00 – „Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru; duminică, 8 iunie, ora 20:00 – „Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru;
Sala Mică:
vineri, 6 iunie, ora 20:00 – „Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; sâmbătă, 7 iunie, ora 20:00 – „Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 8 iunie, ora 19:30 – „Doi X Doi” – „Tigrul” de Murray Schisgal & „Amantul” de Harol Pinter, regia Vlad Stănescu;
Sala Atelier:
miercuri, 4 iunie, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, asistent regie Patricia Katona; joi, 5 iunie, ora 20:00 – „Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; vineri, 6 iunie, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 7 iunie, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, asistent regie Patricia Katona; duminică, 8 iunie, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”.
Teatrul Odeon:
Sala Majestic:
vineri, 6 iunie, ora 19:00 – „Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – „Şefele”, regia Sorin Militaru; duminică, 8 iunie, ora 11:00 – „Copilăria lui Mozart”, concepţie şi construcţie păpuşi Aurelia Olteanu, regia Monica Ciută; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – „Un tramvai numit dorinţă”, regia Dinu Cernescu;
Sala Studio:
vineri, 6 iunie, ora 19:30 – „Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:30 – „Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag.
Teatrul Bulandra:
Sala „Liviu Ciulei”:
luni, 2 iunie, ora 19:00 – „Seuls/ Singuri”, regia Wajdi Mouawad; miercuri, 4 iunie, ora 21:00 – „Maitreyi”, regia Chris Simion; vineri, 6 iunie, ora 19:00 – „Căsătoria”, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – „Artă”, regia Cristi Juncu; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – „Voiajul domnului Perrichon”, regia Dinu Cernescu.
Teatrul Nottara:
Sala „Horia Lovinescu”:
sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – „Titanic Vals”, regia Dinu Cernescu; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – „Mult zgomot pentru nimic”, regia Diana Lupescu;
Sala „George Constantin”:
joi, 5 iunie, ora 19:30 – „Poker face”, regia Adela Biţică; vineri, 6 iunie, ora 19:30 – „Comedie de modă veche”, de Vasile Toma; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:30 – „Funcţionarul destinului”, regia Anca Maria Colţeanu; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – „Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor.
Teatrul Mic:
vineri, 6 iunie, ora 19:00 – „Visul unei nopţi de vară”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – „Primăvara d-nei Stone la Roma”, regia Liana Ceterchi; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – „Pensiune completă”, regia Gelu Colceag.
Teatrul Foarte Mic:
sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – „Zelda”, de Liana Ceterchi; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – „Livada cu vişini”, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.
Teatrul de Comedie:
Sala „Radu Beligan”:
vineri, 6 iunie, ora 19:00 – „Poker”, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – „Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 8 iunie, ora 19:00 – „Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci;
Sala Studio:
vineri, 6 iunie, ora 19:30 – „Poiana Boilor”, regia Horaţiu Mălăele;
Sala Nouă:
joi, 5 iunie, ora 19:00 – „Urâtul”, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 7 iunie, ora 19:00 – „Factorul uman”, regia Alexandru Mâzgăreanu.
Teatrul Evreiesc de Stat:
la Sala Mică a Teatrului Naţional:
miercuri, 4 iunie, ora 19:00 – „Frau Hess şi grădinile ei”, regia Alexander Hausvater.
În Culise:
miercuri, 4 iunie, ora 20:00 – „Iele – O improvizaţie, două …”; joi, 5 iunie, ora 19:00 – „Scrisori către Rita”, regia Cristian Bajora.
Godot Cafe-Teatru:
luni, 2 iunie, ora 20:00 – „Nişte fete”, regia Cristi Juncu; marţi, 3 iunie, ora 20:00 – „Te iubesc! Te iubesc?”, regia Chris Simion; miercuri, 4 iunie, ora 20:00 – „Marea iubire a lui Sebastian”; joi, 5 iunie, ora 19:00 – „O piesă deşănţată”, regia Lia Bugnar; vineri, 6 iunie, 19:00 – „Tu eşti Eu”, regia Ştefana Samfira.
Teatrul Ţăndărică,
Sala Lahovari: luni, ora 10:00 – „Mica sirenă”; marţi, ora 10:00 – „Croitoraşul cel viteaz”; miercuri, ora 10:00 – „Cui i-e frică de Bau-Bau?”; joi, ora 10:00 – „Muzicanţii din Bremen”; vineri, ora 10:00 – „Croitoraşul cel viteaz”.
Parcul „Alexandru Ioan Cuza”:
luni, ora 10:00 – „Fragmente”, Compania de marionete Toni Zafra (Barcelona, Spania); marţi, ora 10:00 – „Leopardul de argint”; miercuri, ora 10:00 – „Sarea în bucate”; joi, ora 10:00 – „Cenuşăreasa”; vineri, ora 10:00 – „Povestea lui Jester”, notează Mediafax.
Teatrul Excelsior:
mieruri, 4 iunie, ora 10:00 – „Degeţica”, regia Aurel Mitran; joi, 5 iunie, ora 10:00 – „Magia copilăriei”, regia Stelian Milu; vineri, 6 iunie, ora 10:00 – „Vrăjitorul din Oz”, regia Petre Bokor; duminică, 8 iunie, ora 11:00 – „Magia copilăriei”, regia Stelian Milu.
Opera Comică pentru Copii:
luni, 2 iunie, ora 11:00 – „Albă ca Zăpada”, coregrafia Mihai Babuska, scenografie Viorica Petrovici; luni, 2 iunie, ora 13:00 – „Albă ca Zăpada”; marţi, 3 iunie, ora 11:00 – „Albă ca Zăpada”; marţi, 3 iunie, ora 13:00 – „Albă ca Zăpada”; vineri, 6 iunie, ora 17:00 – „Invitaţie la Castel”, cu concursul soliştilor şi baletului Operei Comice pentru Copii.
Foto cu Programul teatrelor – facebook