Folia, Shakespeare & Co, Tartuffe sau Impostorul, Un pic prea intim, Titanic Vals, Scaunele, …escu şi multe altele. Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 21 – 27 aprilie
Un articol de Petre Ivan|22 aprilie 2014
Teatrul Metropolis:
miercuri, ora 19.00 – „Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; joi, ora 19.00 – „Folia, Shakespeare & Co.”, regia Gigi Căciuleanu; sâmbătă, ora 19.00 – „Tartuffe sau impostorul” regia Victor Ioan Frunză.
Teatrul Naţional Bucureşti
Sala Mică:
miercuri, ora 19.00 – „Un rege Lear evreu (TES)”, de Iacob Gordin; joi, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar; vineri, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, ora 20.00 – „Scara pisicii”, de Katalin Thuróczy; duminică, ora 20.00 – „Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu.
Sala Pictura:
joi, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu; vineri, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu; sâmbătă, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu; duminică, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu.
Sala Atelier:
vineri, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmit; duminică, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt.
Sala Studio: duminică, ora 19.30 – „Furtuna”, după William Shakespeare.
Sala Media: duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.
Teatrul Nottara
Sala „Horia Lovinescu”:
sâmbătă, ora 19.00 – „Un pic prea intim”, de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu; duminică, ora 19.00 – „Titanic vals”, de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu.
Sala „George Constantin”:
miercuri, ora 19.00 – „Un banjo şi doi morţi”, de Mariana Hartasanchez, regia Adela Biţică; joi, ora 19.30 – „Alaska”, de Gibran Portela, regia Dragoş Muşoiu; vineri, ora 19.30 – „Autopsia unui fulg de nea” de Luis Santillan, regia Irina Teodora Slate; sâmbătă, ora 19.30 – „Vizitatorul” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminică, ora 19.30 – „Rapsodie în roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Alexandru Repan.
Teatrul Odeon
Sala Majestic:
miercuri, ora 19.00 – „Titanic Vals”; joi, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”; vineri, ora 19.00 – „Când Isadora dansa”; sâmbătă, ora 19.00 – „Natură moartă cu nepot obez”; duminică, ora 19.00 – „Şaraiman”.
Sala Studio:
miercuri, ora 19.30 – „Pescarul şi sufletul său”; joi, ora 19.00 – „Pescarul şi sufletul său”; sâmbătă, ora 19.30 – „Poveste despre tatăl meu”; duminică, ora 19.30 – „Linişte! Sărut. Acţiune!”.
Teatrul Bulandra
Sala Liviu Ciulei: miercuri, ora 19.00 – „Oscar şi tanti Roz” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia; Chris Simion; joi, ora 19.00 – „Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin; vineri, ora 19.00 – „Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; sâmbătă, ora 19.00 – „Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; duminică, ora 20.00 – „Arlechino moare?” de Nikolai Evreinov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru.
Sala Toma Caragiu:
joi, ora 20.30 – „Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru, duminică, ora 19.00 – „Scaunele” de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa.
Teatrelli
Sâmbătă, 26 aprilie, ora 20.00 – Filarmonica de comedie, cu Radu Gabriel, Gheorghe Ifrim, Marius Florea Vizante
Teatrul de Comedie:
miercuri, ora 19.00 – „…escu” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; joi, ora 19.00 – „Spiritul de familie” de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, ora 19.00 – „Elling”, regia Vlad Massaci; sâmbătă, ora 19.00 – „Revizorul” de N. V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele; duminică, ora 19.00 – „Bani din cer” de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele.
Teatrul Mic:
joi, ora 19.00 – „Băieţii de aur”; vineri, ora 19.00 – „Volpone”; sâmbătă, ora 19.00 – „Primăvara d-nei Stone la Roma”; duminică, ora 19.00 – „Pensiune completă”.
Teatrul Foarte Mic:
miercuri, ora 19.00 – „Zelda” de William Luce; joi, ora 19.00 „Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu; vineri, ora 19.00 – „Super-Fericiţii”; sâmbătă, ora 19.00 – „Livada de vişini”; duminică, ora 19.00 – „Clasa noastră”.
Teatrul Masca:
vineri, ora 19.00 – „Flecărerile femeilor”; sâmbătă, ora 19.00 – „Romeo şi Julieta”; duminică, ora 19.00 – „Parcul”.
Teatrul Evreiesc:
joi, ora 19.00 – „Yom Kippur” de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea (Sala Noua a Teatrului de Comedie); vineri, ora 19.00 – „Blazonul” de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, ora 19.00 – „Astă seară. Lola Blau” de Georg Kreisler, regia Alexandru Dabija.
Teatrul În Culise:
joi, ora 19.00 – „Proştii sub clar de lună”; vineri, ora 19.00 – „Conversaţii cu mafia”; sâmbătă, ora 19.00 – „Scrisori către Rita”; duminică, ora 19.30 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”.
Godot Cafe Teatru:
marţi, ora 20.00 – „Freak Show” de Florin Piersic Jr.; joi, ora 20.00 – „Cui i-e frică de Virginia Woolf” de E. Albee, regia M. Cămărăşan şi A. Penciuc; vineri, ora 19.00 – „LSD Theatre Show” de Cristopher Durang, regia Horia Suru, ora 22.00 – „Carpathian Garden” de Radu Iacoban; sâmbătă, ora 15.00 – „Fă-mi loc!” de Anthony Michineau; regia Radu Beligan, ora 19.00 – „Testosteron” de Andrej Saramonowicz.
vineri, ora 19.00 – „Disco Love” texte de Yasmina Reza, Olivier Recot, Jean Dujardin; sâmbătă, ora 19.00 – „Textul înainte de toate” de Doru Moţoc, regia Mihai Lungeanu; duminică, ora 18.30 – „Conferinţa păsărilor”.
Green Hours, Teatrul Luni:
miercuri, ora 20.00 – „Noaptea ursului” după Ignacio del Moral, regia Magda Catone.
Teatrul Ţăndărică:
joi, ora 10.00 – „Muzicanţii din Bremen”; vineri, ora 10.00 – „Dănilă Prepeleac”; sâmbătă, ora 10.00 şi ora 12.00 – „Cei trei purceluşi”; duminică, ora 10.00 şi ora 12.00 – „Alice în ţara minunilor”.
Teatrul Excelsior:
joi, ora 12.00 – Ziua Teatrului Excelsior; vineri, ora 10.00 – „Zâna Zorilor”; duminică, ora 11.00 – „Cocoşelul neascultător”.
Teatrul „Ion Creangă”:
miercuri, ora 10.00 – „Un lup, o capră şi trei iezi”; joi, ora 10.00 – „Un lup, o capră şi trei iezi”; vineri, ora 10.00 – „Pinocchio”, ora 18.00 – „Baloane Colorate”; sâmbătă, ora 11.00 – „Cartea Junglei”; duminică, ora 11.00 – „Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”.
Teatrul de Artă:
miercuri, ora 20.15 – „Recveim pentru iepuraş” de Mihai Ignat; joi, ora 20.15 – „Dumnezeu iubeşte” după Zlata Demina; vineri, ora 20.15 – „Şase din 49” de Spiro Gyorgy; sâmbătă, ora 20.15 – „Un bărbat şi mai multe femei” de Leonid Zorin; duminică, ora 20.15 – „Unora le place swingul”, regia Claudiu Puşcău.
ArCuB:
joi, ora 19.00 – „Viţelul de aur”, regia Eugen Gyemant; vineri, ora 19.00 – „Două poveşti de amor”.
Foto cu Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 21 – 27 aprilie – Simion Buia, Lucian Nastase şi facebook