Teatrul Metropolis va prezintă, în această săptămână, patru spectacole: Tarelkin, Paris, Mon Amour, Doi pe o bancă şi Sex. Programul teatrelor bucurestene în perioada 27 ianuarie – 2 februarie este următorul:
Un articol de Petre Ivan|27 ianuarie 2014
Teatrul Metropolis va prezintă, în această săptămână, patru spectacole: Tarelkin, Paris, Mon Amour, Doi pe o bancă și Sex. Programul teatrelor bucurestene în perioada 27 ianuarie – 2 februarie este următorul:
Teatrul Metropolis:luni, 27 ianuarie, ora 19:00 – „Tarelkin” de AV Suhovo-Kobîlin; miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – „Paris, Mon Amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Paris, Mon Amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; vineri, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Tarelkin” de AV Suhovo-Kobîlin; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Doi pe o bancă” de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Sex” de Rob de Graaf, regia Claudiu Goga.
Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictura: miercuri, 29 ianuarie, ora 19:30 – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; joi, 30 ianuarie, ora 19:30 – „Micul infern” de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 1 februarie, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 2 februarie, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor, informează Mediafax.
Sala Atelier: vineri, 31 ianuarie, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 1 februarie, ora 20:00 – „Încă-i bine! de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 2 februarie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie” de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;
Sala Mică: vineri, 31 ianuarie, ora 19:30 – „Doi x Doi” de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 1 februarie, ora 20:00 – „Fata din curcubeu” de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;
Sala Studio: sâmbătă, 1 februarie, ora 19:30 – „Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim; duminică, 2 februarie, ora 19:30 – „Hoţi” de Dea Loher, regia Radu Afrim;
Sala Media: duminică, 2 februarie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii.
Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”: miercuri, 29 ianaurie, ora 20:00 – „Dumnezeu iubeşte” de Zlata Demina, regia Ioana Petre; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Obiceiuri necurate” de Tom Smith, regia Mihai Constantin; vineri, 31 ianuarie, ora 20:00 – „Şarpele în iarbă” de Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Meşteşugul vieţii” de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Artă” de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu;
Sala „Toma Caragiu”: miercuri, 29 ianuarie, ora 18:30 – „Crimă şi pedeapsă” de FM Dostoieski, regia Yuri Kordonsky; vineri, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Măscăriciul” de AP Cehov, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Măscăriciul” de AP Cehov, regia Horaţiu Mălăele.
teatrelli – theatre, music & more
marţi, 28 ianuarie, ora 20.00 „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel; miercuri, 29 ianuarie ora 20.00, Sounds of Brazil; miercuri, 29 ianuarie, ora 20.00 – „SOUNDS OF BRAZIL”, concert de samba și bossa-nova; joi, 30 ianuarie, ora 20.00 „Triunghiul Femeilor“, de Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 31 ianuarie, ora 20.00 Ozana Barabancea & Friends – Ozana Barabancea, Puiu Pascu – pian, Virgil Popescu – chitară bas, Titi Herescu – baterie; sâmbătă, 1 februarie, ora 20.00 – „Dragoste în 3“, Alina Manole – chitară și voce, Raul Kusak – pian, Dan Nicolau – trompetă, Claudiu Purcarin – percuție
Teatrul Odeon, Programul teatrelor bucurestene 27 ianuarie – 2 februarie
Teatrul Odeon Sala Majestic – miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – „Natură moartă cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva” de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Povestea soldatului”, libretul CF Ramuz, muzica Igor Stravinski, traducerea Şerban Foarţă; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Titanic Vals” de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija;
Sala Studio: vineri, 31 ianuarie, ora 19:30 – „Contra democraţiei” de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija, traducerea Luminiţa Voina-Răuţ; duminică, 2 februarie, ora 19:30 – „Contra democraţiei” de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija, traducerea Luminiţa Voina-Răuţ.
Teatrul Mic: marţi, 28 ianuarie, ora 19:00 – „Pensiune completă” de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate” de Alan Myckbourn, regia Sanda Manu; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Doamna noastră din Pascagoula” de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Băieţii de aur” de Neil Simon, traducerea Andrei Bantaş.
Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Zelda” de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.
Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan”: miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – „Un cuplu ciudat” de Neil Simon, regia Liviu Lucaci; joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Revizorul” de NV Gogol, adaptarea şi regia Horaţiu Mălăele; vineri, 31 ianuarie, ora 18:00 – „Casa Zoikăi” de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Avarul îndrăgostit” de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Clinica” de Adrian Lustig, regia Aurel Palade.
Sala Studio: miercuri, 29 ianuarie, ora 19:30 – „Votează-mă, că te tai!!!” după corespondenţa lui IL Caragiale, adaptarea şi regia Niculae Urs.
Teatrul Apropo
Joi, 30 Ianuarie, ora 20.00: ”Sfârșit, work in progress” de Robert Bălan; vineri, 31 ianuarie, ora 20.00: ”Frigul intermediar” performance senzorial-experimental inspirat de poezia lui Dinu Flamând; sâmbătă, 1 februarie, ora 19.00: ”S-a furat mireasa” de Radu Popescu; duminică, 2 februarie, ora 19.00: ”Pinalti” după Stephen Smith
Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu – miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – „Scandal la Operă!” comedie de Ken Ludwig, un spectacol de Petre Bokor; vineri, 31 ianuarie, ora 19:00 – „Roman teatral” de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, regia Alicer Barb; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Mult zgomot pentru nimic” de William Shakespeare, regia Diana Lupescu.
Sala „George Constantin”: luni, 27 ianuarie, ora 19:30 – „Indispensabilii” de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; marţi, 28 ianuarie, ora 19:30 – „Interviu” regia Bogdan Dumitescu; miercuri, 29 ianuarie, ora 19:30 – „Comedie de modă veche” de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; joi, 30 ianuarie, ora 19:30 – „Panică”, Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, 31 ianuarie, ora 19:30 – „Zelul măcelului” de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:30 – „Hangiţa” de Carlo Goldoni, un spectacol de Ţinu Geirun; duminică, 2 februarie, ora 19:30 – „Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor.
Teatrul Masca, Programul teatrelor bucurestene 27 ianuarie – 2 februarie
Teatrul Masca: sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Neguţătoarea din Veneţia” adaptare după Neguţătorul din Veneţia, de W. Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin (avanpremieră); duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Neguţătoarea din Veneţia” adaptare după Neguţătorul din Veneţia, de W. Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin (premieră).
Teatrul Evreiesc: joi, 30 ianuarie, ora 19:00 – „Azilul amanţilor” de John Chapman & Dave Freeman, regia Dan Tudor.
În Culise: luni, 27 ianuarie, ora 20:00 – „Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; miercuri, 29 ianuarie, ora 19:00 – „Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora; 30 ianuarie, ora 19:00 – „Spectatorul condamnat la moarte”, regia Cristian Bajora.
Godot Cafe-Teatru: luni, 27 ianuarie, ora 20:00 – “Freak Show” de Florin Piersic jr., un one-man-show cu Florin Piersic jr.; marţi, 28 ianuarie, ora 20:00 – “Prestez servicii artistice” de Chris Simion, regia Chris Simion (premieră).
Teatrul de Artă: miercuri, 29 ianuarie, ora 20:15 – „Reqviem pentru un iepuraş” de Mihai Ignat, regia Dana Voicu; joi, 30 ianuarie, ora 20:15 – „6 din 49” de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 1 februarie, ora 20.15, Voyeur, cu Alexandra Ioniţă şi Tudor Aaron Istodor; duminică, 2 februarie, ora 20.15 – Doi pe un balansoar, cu Andra Iulia Stoicescu şi Andrei Vasilescu.
Teatrul Act: sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Fidelitate” de Chazz Palminteri, regia Dragoş Campan.
ArCuB: luni, 27 ianuarie, ora 20:00 – „Însemnările unui nebun” de NV Gogol, regia Felix Alexa; sâmbătă, 1 februarie, ora 19:00 – „Cina cu prieteni”, regia Claudiu Goga; duminică, 2 februarie, ora 19:00 – „Viţelul de aur” de celebrul duo literar Ilf şi Petrov, regia Eugen Gyemant, notează Mediafax.
Teatrul Ţăndărică: luni, 27 ianuarie, ora 10:00 – „Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 28 ianuarie, ora 10:00 – „Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 29 ianuarie, ora 10:00 – „Pinocchio” adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; joi, 30 ianuarie, ora 10:00 – „Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; vineri, 31 ianuarie, ora 10:00 – „Păcală”, regia Ioan Brancu; sâmbătă, 1 bebruarie, ora 10:00 – „Pinocchio” adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 1 bebruarie, ora 12:00 – „Pinocchio” adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; duminică, 2 februarie, ora 10:00 – „Capra cu trei iezi” adaptare Cristian Pepino, regia Gabriel Apostol; duminică, 2 februarie, ora 12:00 – „Capra cu trei iezi” adaptare Cristian Pepino, regia Gabriel Apostol.
Foto cu Programul teatrelor bucurestene , Tectonica sentimentelor, Doamna noastră din Pascagoula, Fidelitate – wikipedia, TNB, Teatrul Mic, Teatrul Act, Teatrul Metropolis