N(aum), Dineu cu proşti, Scrisoarea, Ivanov, Maitrey, Pyramus & Thisbe 4 You, Comedii cu Gorobete, Monoloagele vaginului şi multe alte spectacole, în săptămâna 3 – 9 noiembrie, pe scenele teatrelor bucureştene.
Un articol de Petre Ivan|3 noiembrie 2014
Programul teatrelor bucureştene în perioada 3 – 9 noiembrie
Teatrul Metropolis:
Luni, 03 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ, de William Shakespeare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; Joi, 06 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – N(AUM), de Gellu Naum, regia: Mariana Camarasan; Vineri, 07 Noiembrie 2014, Ora: 19:00 – N(AUM), de Gellu Naum, regia: Mariana Camarasan; Sâmbătă, 08 Noiembrie 2014, Ora: 16:00 – LECȚIA DE VIOLONCEL, de Mona RADU, regia: Felix ALEXA; Duminică, 09 Noiembrie 2014, Ora: 16:00 – LECȚIA DE VIOLONCEL, de Mona RADU, regia: Felix ALEXA
Teatrul Naţional Bucureşti,
Sala Studio:
marţi, 4 noiembrie, ora 19.30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 5 noiembrie, ora 20.00 – „Dinu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – „Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 7 noiembrie, ora 20.00 – „Scrisoarea”, după „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – „Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor;
Sala Pictura:
marţi, 4 noiembrie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 5 noiembrie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – „Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; vineri, 7 noiembrie, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;
Sala Atelier:
joi, 6 noiembrie, ora 19.30 – „Omul cu mârţoaga”, de George Ciprian; regia Anca Bradu; vineri, 7 noiembrie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;
Sala Media:
joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – „Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii;
Sala Mică:
duminică, 9 noiembrie, ora 11.00 – „Autoportret”, conferinţă susţinută de Alexandru Andrieş.
Teatrul Bulandra:
Sala Toma Caragiu –
marţi, 4 noiembrie, ora 18.30 – „Ivanov”, de AP Cehov, regia Andrei Şerban; joi, 6 noiembrie, ora 19.00 – „Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei
Şerban; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – „Omul cel bun din Seciuan”, de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban;
Sala Liviu Ciulei:
joi, 6 noiembrie, ora 20.00 – „Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – „Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 18.00 – „Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu; duminică, 9 noiembrie, ora 20.00 – „Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru.
Teatrul Odeon:
Sala Majestic – miercuri, 5 noiembrie, ora 19.00 – „Pyramus & Thisbe 4 You”, de William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 6 noiembrie, ora 19.00 – „Un Tango Mas”, un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia de scenă Alexandru Dabija; vineri, 7 noiembrie, ora 19.00 – „Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, ora 19.00 „Când Isadora dansa”.
Sala Studio:
miercuri, 5 noiembrie, ora 19.30 – „Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; joi, 6 noiembrie, ora 19.30 – „Poveste despre tatăl meu”, de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag; vineri, 7 noiembrie, ora 19.30 – „Blifat”, de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; sâmbătă, 8 noiembrie, ora 19.30 – „Viza de clown”, de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail; duminică, ora 18.00 „Clasic e Fantastic – Copilăria lui Bach”, regia: Monica Ciuta.
Teatrul Nottara,
sala „George Constantin”:
vineri, ora 19.30 „Aici nu-i de joacă”, după Pauline Daumale, regia; sâmbătă, ora 19.30 „Funcţionarul destinului”, de Horia Gârbea, regia Anca Maria Colţeanu, duminică, ora 19.30 „Poker Face”, de Petr Kolečko, regia Adela Biţică.
Sala „Horia Lovinescu”:
sâmbătă, ora 19.00 „Maria Callas – La Divina”; duminică, ora 19.00 „Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu.
Teatrul de Comedie:
miercuri, ora 19.00 „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, ora 19.00 „Rencontres”, regia Dragoş Huluba; vineri, ora 19.00 „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, ora 19.00 „Tartuffe”, regia László Bocsárdi; duminică, ora 19.00 „Tartuffe”, regia László Bocsárdi.
Teatrelli
6 noiembrie ora 20.00 – „Secunda doi” (Intrarea liberă în limita locurilor disponibile); 7 noiembrie ora 20.00 – „Filarmonica de comedie”, de Radu Gabriel; 8 noiembrie ora 20.00 – Comedii cu Gorobete, de Radu Gabriel; 9 noiembrie ora 20.00 – “Înscenarea”, de Alina Suărășan.
ARCUB:
marţi, ora 19.00 „Noapte bună, mamă!”, de Marsha Norman, regia Mircea Cornisteanu; duminică, ora 19.00 „Cină cu prieteni”, de Donald Margulies, regia Claudiu Goga.
Teatrul Mic:
joi, ora 19.00 „Băieţii de aur”, de Neil Simon; vineri, ora „Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; sâmbătă, ora 19.00 „Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, ora 19.00 „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu.
Teatrul Foarte Mic:
vineri, ora 19.00 „Super-Fericiţii”; sâmbătă, ora 19.00 „Clasa noastră”, regia Simona Măicănescu; duminică, ora 19.00 „Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.
Teatrul Act:
sâmbătă, ora 19.00 „De ce n-o facem în drum?”, regia Neil LaBute; duminică, ora 19.00 „Cockoşii”, de Mike Bartlett, regia Horia Suru.
Teatrul Evreiesc:
sâmbătă, ora 19.00 „În vizită la domnul Green”, de Jeff Baron, regia Erwin Şimşensohn; duminică, ora 19.00 „În vizită la domnul Green”, de Jeff Baron, regia Erwin Şimşensohn.
Teatrul În Culise:
Marţi, 04 Noiembrie, Ora 20:00 – MONOLOAGELE VAGINULUI – monodramă, dupa: Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş; Miercuri, 05 Noiembrie, Ora 20:00 – Show de improvizație – iELE vs. Obligo, Intrare liberă; Joi, 06 Noiembrie, Ora 19:00 – IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU, după texte de Matei Vişniec, regia: Cristian Bajora; Vineri, 07 Noiembrie, Ora 19:00 – AȘA SE ÎNTÂMPLĂ CU TOȚI OAMENII OBIȘNUIȚI – în cadrul FNTi (Festivalul Național de Teatru independent), de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; Sâmbătă, 08 Noiembrie, Ora 19:00 – PROȘTII SUB CLAR DE LUNĂ – în cadrul FNTi (Festivalul Național de Teatru independent), de Teodor Mazilu, regia: Cristian Bajora; Duminică, 09 Noiembrie, Ora 19:00 – SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, după Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora
Godot Cafe Teatru:
luni, ora 19.00 „Zic Zac”, de Andrea Gavriliu, regia Gelu Colceag; ora 21.30 „Ne vom revedea în anul care a trecut”, de Ştefan Caraman, regia Alexandru Nagy; marţi, ora 19.00 „Cântecul lebedei”, după A.P.Cehov, regia Emil Gaju; miercuri, ora 19.00 „În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; miercuri, ora 21.30 „Intuiţia masculină”, – Trilogia americană (partea a III-a), regia Doina Antohi; joi, ora 19.00 „La lilieci”, după Marin Sorescu, regia Marian Râlea.
Teatrul Godot sub Scenă:
luni, ora 20.00 „Novecento”, de Alessandro Baricco, regia Daniel Lungu; marţi, ora 19.00 „Derapaje”, de Neil LaBute, regia Iris Spiridon; ora 20.30 „Bufonul – Un tip descurcăreţ”, regia Flaviu Suhastru; joi, ora 20.00 „Demon amour”, de Lory Piper, regia Teodor Ghiţă; sâmbătă, ora 19.00 „Copii răi”, de Mihaela Michailov, regia Alexandru Mihăescu; ora 21.00 „Sex, drugs, gods and rock n roll”, regie Tapasztó Ernő.
Green Hours, Teatrul Luni:
joi, ora 20.00 „Refuz să cresc. Dacă puteţi face o mică donaţie”; vineri, ora 20.00 „G.O.D.”.
Foto : Programul teatrelor – facebook