Programul teatrelor bucureştene în perioada 15 – 21 decembrie
http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-perioada-15-21-decembrie/

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 15 – 21 decembrie.

Un articol de Ziarul Metropolis|15 Decembrie 2014

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Pictura: luni, 15 decembrie, ora 18:00 – “Noapte Americană la Bucureşti”; marţi, 16 decembrie, ora 20:00 – “Butoiul cu pulbere”, regia Felix Alexa; miercuri, 17 decembrie, ora 20:00 – “Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:30 – “Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 21 decembrie, ora 20:00 – “Allegro ma non troppo”, regia Răzvan Popa;

Sala Studio: luni, 15 decembrie, ora 19:00 – “Străini în noapte”, regia Radu Beligan; miercuri, 17 decembrie, ora 19:30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, regia Ion Cojar; joi, 18 deecembrie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; vineri, 19 decembrie, ora 19:30 – “Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 20 decembrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru; duminică, 21 decembrie, ora 20:00 – “Dineu cu proşti”, regia Ion Caramitru;

Sala Atelier: marţi, 16 decembrie, ora 20:00 – “Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; miercuri, 17 decembrie, ora 19:30 – “Omul cu mârţoaga”, regia Anca Bradu; vineri, 19 decembrie, ora 19:30 – “Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 20 decembrie, ora 20:00 – “Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga; duminică, 21 decembrie, ora 20:00 – “Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică: miercuri, 17 decembrie, ora 20:00 – “ActOrchestra” de Creaţie colectivă, regia Horia Suru; duminică, 21 decembrie, ora 20:00 – “Piesă pentru frate şi soră”, regia Iris Spiridon;

Sala Media: vineri, 19 decembrie, ora 20:00 – “Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 21 decembrie, ora 11:00 -Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon: Sala Majestic – miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Şefele”, regia Sorin Militaru; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Gaiţele”, regia Alexandru Dabija; duminică, 21 decembrie, ora 11:00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Un tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija;

Sala Studio: miercuri, 17 decembrie, ora 19:30 – “Viza de clown”, regia Alexandru Mihail; joi, 18 decembrie, ora 19:30 – “De vânzare/ For Sale”, de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:30 – “Contra democraţiei”, regia Alexandru Dabija; duminică, 21 decembrie, ora 19:30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”.

Teatrul Bulandra: Sala “Toma Caragiu”: luni, 15 decembrie, ora 20:00 – “Coada”, regia Iarina Demian; marţi, 16 decembrie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; joi, 18 decembrie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky; vineri, 19 decembrie, ora 18:30 – “Crimă şi pedeapsă”, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban;

Quartet la Teatrelli fotografiat de Simion Buia-5925

Florina Cercel şi Adela Mărculescu, în „Quartet“, la Teatrelli. Foto: Simion Buia

Sala “Liviu Ciulei”: joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Moartea unui comis voiajor”, regia Felix Alexa; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Artă”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Meşteşugul vieţii”, regia Felix Alexa; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Căsătoria”, regia Yuri Kordonsky.

Teatrul Nottara: Sala “George Constantin”: luni, 15 decembrie, ora 19:30 – “Împăratul Neîmpărat” de Filip Columbeanu; marţi, 16 decembrie, ora 19:30 – “Mizantropul” de Moliere; miercuri, 17 decembrie, ora 19:30 – “Hangiţa”, de Ţino Geirun; joi, 18 decembrie, ora 19:30 – “Zeul măcelului”, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:30 – “Panică”, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 21 decembrie, ora 19:30 – “Funcţionarul destinului”, de Anca Maria Colţeanu;

Sala “Horia Lovinescu”: vineri, 19 decembrie, ora 19:30 – “Crăciunul altfel la Teatrul Nottara”; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Portugalia – Fericirea este în altă parte” de Zoltan Egressy; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Scandal la Operă!”, regia Petre Bokor.

Teatrul Mic: miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Pensiune completă”, regia Gelu Colceag; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Profesiunea doamnei Warren”, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Aniversarea Teatrului Mic – 50 de ani”.

Teatrul Foarte Mic: joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “39 de trepte”, regia Gabriela Dumitru.

Teatrul de Comedie: Sala “Radu Beligan”: joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “…escu”, regia Alexandru Dabija; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Tartuffe”, regia Laszlo Bocsardi; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Avarul îndrăgostit”;

Sala Studio: luni, 15 decembrie, ora 18:00 – “Poezie. La Comedie!”; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:30 – “La vita e bella”, regia Vlad Cristache; duminică, 21 decembrie, 19:30 – “La vita e bella”, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă: marţi, 16 decembrie, ora 19:00 – “Cea mai puternică”; miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Cea mai puternică”; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Factorul uman”, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Evreiesc de Stat: luni, 15 decembrie, ora 19:00 – “Mazl-tov… and justice for all!”, regia Andrei Munteanu; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Amantul”, regia Vlad Stănescu.

Teatrul de Revistă “Constantin Tănase”: sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Sosesc deseară”, regia Nae Cosmescu; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Crăciun la Savoy”, regia Cezar Ghioca.

Teatrelli: 16 decembrie, ora 20.00, „Comedii cu Gorobete, de Radu Gabriel, cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca; 17 decembrie, ora 20.00, „Quartet” de Ronald Harwood, cu: Adela Mărculescu, Florina Cercel, Costel Constantin, Damian Crâșmaru; 19 decembrie, ora 20.00, Concert Analia Selis și Mariano Castro – „Feliz Navidad”

Teatrul de pe Lipscani: Sala Mare: miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Mă mut la mama!”, regia Gelu Colceag; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Mă mut la tata!”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Studii despre iubire”, regia Chris Simion; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Ştii ce am făcut în America?”, regia Mălina Andrei.

În Culise: luni, 15 decembrie, ora 20:00 – “Audiţia”,spectacol caritabil; marţi, 16 decembrie, ora 20:00 – “Monoloagele vaginului”, regia Mona Gavrilaş; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Common lives sau Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, regia Cristian Bajora; sâmbătă, 20 decembrie, ora 18:30 – “Prostii sub clar de lună”, regia Cristian Bajora; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “Trei piese scurte fără sex”, regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatru: marţi, 16 decembrie, ora 21:30 – “Ce ne spunem când nu ne vorbim”, regia Chris Simion; miercuri, 17 decembrie, ora 20:00 – “XXL Fat Pig”, regia Cristi Juncu; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “În parc”, regia Radu Iacoban; sâmbătă, 20 decembrie, ora 15:00 – “Un cuplu ciudat”, regia Doina Antohi; sâmbătă, 20 decembrie, ora 19:00 – “Feisbuc/’feis.buk’/Lover”, de Silviana Vişan şi Ramona Iacob; sâmbătă, 20 decembrie, ora 22:00 – “O piesă deşănţată” de Lia Bugnar; duminică, 21 decembrie, ora 14:00 – “Marea iubire a lui Sebastian”; duminică, 21 decembrie, ora 19:00 – “O seară altfel” de Andrei Ciopec; duminică, 21 decembrie, ora 21:30 – “Hell”, regia Chris Simion.

Teatrul Luni: marţi, 16 decembrie, ora 20:00 – “Cred că nu m-aţi înţeles bine”, un one man show Lari Giorgescu.

Teatrul Act: marţi, 16 decembrie, ora 19:00 – “Dumnezeul de a doua zi”, regia Claudiu Goga; miercuri, 17 decembrie, ora 19:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, regia Alexandru Dabija.

Teatrul de Artă: luni, 15 decembrie, ora 20:15 – “Moartea pentru patrie”, regia Alexandru Maftei; vineri, 19 decembrie, ora 20:15 – “Amantul”, regia Vlad Stănescu; sâmbătă, 20 decembrie, ora 20:15 – “Şi veni bărbatul la femeie”, regia Bogdan Budeş; duminică, 21 decembrie, ora 21:15 – “Aproape mâine”, regia Andreea Vulpe.

Unteatru: luni, 15 decembrie, ora 19:00 – “Cel mai frumos roman din lume”, regia Alexandra Penciuc; joi, 18 decembrie, ora 19:00 – “Blackbird”, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 19 decembrie, ora 19:00 – “Cinci ore cu Mario”, regia Mariana Cămărăşan.

Opera pentru Copii: luni, 15 decembrie, ora 11:00 – “Poveste de Crăciun”; luni, 15 decembrie, ora 13:00 – “Poveste de Crăciun”; marţi, 16 decembrie, ora 11:00 – “Poveste de Crăciun”; marţi, 16 decembrie, ora 13:00 – “Poveste de Crăciun”; vineri, 19 decembrie, ora 17:00 – “Poveste de Crăciun”.

Teatrul “Ion Creangă” (spectacolele se joacă la Teatrul Excelsior): marţi, 16 decembrie, ora 11:00 – “Crăiasa Zăpezii”, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 20 decembrie, ora 11:00 – “Crăiasa Zăpezii”, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 20 decembrie, ora 18:00 – “Crăiasa Zăpezii”, regia Rosamunde Hutt.

Teatrul Ţăndărică: sâmbătă, 20 decembrie, ora 10:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; sâmbătă, 20 decembrie, ora 12:00 – “Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; duminică, 21 decembrie, ora 10:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; duminică, 21 decembrie, ora 12:00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu.

Teatrul Excelsior: luni, 15 decembrie, ora 10:00 – “Frumoasa şi Bestia”, regia Ion Lucian şi Marius Nină; luni, 15 decembrie, ora 18:00 – “Momo”, regia Lenuş-Teodora Moraru; marţi, 16 decembrie, ora 17:00 – Spectacol de Crăciun; miercuri 17 decembrie, ora 17:00 – Spectacol de Crăciun; joi, 18 decembrie, ora 10:00 – “Zâna Zorilor”, regia Ilinca Stihi.

Page 1 of 41234