Lecţia de violoncel, Sinucigaşul, Toţi fiii mei, Şefele, Aici nu-i de joacă” şi multe alte spectacole, pe scenele teatrleo din Capitală, în această săptămână.
Un articol de Petre Ivan|28 septembrie 2015
Programul teatrelor din Bucureşti, 28 septembrie – 4 octombrie
Teatrul Metropolis:
marţi, 29 Septembrie, ora 19:00- „Peretele”, regia Lia Bugnar; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – „Peretele”, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 3 octombrie, ora 16:00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 4 octombrie, ora 17:00 – Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Pictura:
marţi, 29 septembrie, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; joi, 1 octombrie, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; miercuri, 30 septembrie, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 3 octombrie, ora 20:00 – „Allegro, ma non troppo”, regia Răzvan Popa; duminică, 4 octombrie, ora 20:00 – „Între noi e totul bine”, regia Radu Afrim;
Sala Studio:
marţi, 29 septembrie, ora 19:30 – „Sinucigaşul”, regia Felix Alexa; joi, 1 octombrie, ora 19:30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; vineri, 2 octombrie, ora 19:30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:30 – „Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, regia Ion Caramitru; duminică, 4 octombrie, ora 20:00 – „Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor;
Sala Mare:
miercuri, 30 septembrie, ora 19:00 – „Toţi fiii mei”, regia Ion Caramitru;
Sala Media;
vineri, 2 octombrie, ora 20:00 – „Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; sâmbătă, 3 octombrie, ora 20:00 – „20 de ani în Siberia”, regia Sorin Misirianţu; duminică, 4 octombrie, ora 11:00 – Teatrul Naţional pentru copii;
Sala Atelier:
sâmbătă, 3 octombrie, ora 20:00 – „Terorism”, regia Felix Alexa; duminică, 4 octombrie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu.
Teatrul Odeon:
Sala Studio: marţi, 29 septembrie, ora 20:00 – „Tipografic majuscul”, de Gianina Cărbunariu; joi, 1 octombrie, ora 19:30 – „Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu; vineri, 2 octombrie, ora 19:30 – „Poveste despre tatăl meu”, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:30 – „Şefele”, regia Sorin Militaru; duminică, 4 octombrie, ora 19:30 – „Eu. O casă de păpuşi”, regia Carmen lidia Vidu;
Sala Majestic:
duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – „Trei generaţii”, regia Dinu Cernescu.
Teatrul Bulandra:
Sala „Toma Caragiu”:
marţi, 29 septembrie, ora 19:00 – „Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban; joi, 1 octombrie, ora 19:00 – „Pescăruşul”, de Antoaneta Cojocaru; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – „Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – „Oscar şi Tanti Roz”, regia Chris Simion; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – „Conversaţie după înmormântare”, regia Alexandru Darie;
Sala „Liviu Ciulei”:
joi, 1 octombrie, ora 19:00 – „Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek; vineri, 2 octombrie, ora 20:00 – „Şarpele în iarbă”, regia Emil Hoştină; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – „Raţa sălbatică”, regia Peter Kerek; duminică, 4 octombrie, ora 20:00 – „Arlechino moare?”, de Antoaneta Cojocaru.
Teatrul Nottara:
Sala „George Constantin”:
joi, 1 octombrie, ora 19:00 – „Vestul singuratic”, regia Cristi Juncu; vineri, 2 octombrie, ora 19:30 – „Femei de post”, regia Andreea Vulpe; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:30 – „Aici nu-i de joacă”, de Catrinel Dumitrescu.
Teatrul Mic:
vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – „Trei gemeni veneţieni”, regia Nona Ciobanu.
Teatrul Foarte Mic:
marţi, 29 septembrie, ora 19:00 – „Un duşman al poporului”, regia Ioana Păun; miercuri, 30 septembrie, ora 19:00 – „Un duşman al poporului”, regia Ioana Păun; joi, 1 octombrie, ora 19:00 – „Numele”, regia Vlad Cristache; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – „Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike”, regia Horia Suru.
Teatrul de Comedie:
Sala „Radu Beligan”:
joi, 1 octombrie, ora 19:00 – „Spiritul de familie”, regia Radu Beligan; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – „O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – „Bani din cer”, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – „În plină glorie”, regia Răzvan Mazilu;
Sala Studio:
miercuri, 30 septembrie, ora 19:30 – „La vita e bella”, regia Vlad Cristache;
Sala Nouă:
sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – „Ibsen Incorporated”, regia Catinca Drăgănescu.
Teatrul Evreiesc de Stat:
(se joacă la Teatrul de Artă) marţi, 29 septembrie, ora 19:00 – „Mazl Tov… and justice for all”, regia Andrei Munteanu; (se joacă la Teatrul de Artă) miercuri, 30 septembrie, ora 19:00 – „Astă seară: Lola Blau!”, regia Alexandru Dabija; (se joacă la Teatrul de Comedie, sala „Radu Beligan”) miercuri, 30 septembrie, ora 21:00 – „Frau Hess şi grădinile ei”, regia Alexander Hausvater.
Creart – Teatrelli:
joi, 1 octombrie, ora 19:00 – „Hotel California”, de Gelu Colceag.
Godot Cafe-Teatru:
luni, 28 septembrie, ora 20:00 – „Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; marţi, 29 septembrie, ora 20:00 – „XXL Fat Pig”, regia Cristi Juncu; miercuri, 30 septembrie, ora 20:00 – „Un cuplu ciudat”, regia Doina Antohi; joi, 1 octombrie, ora 19:00 – „Cine iubeşte plăteşte”, regia Vlad Massaci; joi, 1 octombrie, ora 21:45 – „Jurnalul lui Adam şi al Evei”, regia Eugen Gyemant; vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – „Paravan. 2 telefoane”, regia Matei Lucaci-Grunberg; sâmbătă, 3 octombrie, ora 11:00 – „Little Impro” – teatru de improvizaţie pentru copii; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – „Mizantropul”, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 3 octombrie, ora 22:00 – „Intuiţia masculină” – Trilogia americană (partea a III-a), un spectacol al DramaForTheMasses; duminică, 4 octombrie, ora 15:00 – „Masculin/Feminin”, regia Lia Bugnar; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – „All new people”, regia Matei Lucaci – Grunberg;
Godot SubScenă:
vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – „Spectacol de varietăţi”, regia Ionuţ Anghel; sâmbătă, 3 octombrie, ora 19:00 – „Feisbuc’”, regia Alexandru Jitea; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – „La ginecolog”, regia Alexandru Jitea; duminică, 4 octombrie, ora 21:30 – „Box FM”, regia Radu Iacoban.
Teatrul ACT:
vineri, 2 octombrie, ora 19:00 – „Cont(r)acte”, regia Cristi Juncu; duminică, 4 octombrie, ora 19:00 – „Absolut!”, regia Alexandru Dabija.
În Culise: marţi, 29 septembrie, ora 20:00 – „Scrisori către Rita” – The Show, regia Cristian Bajora; miercuri, 30 septembrie, ora 20:00 – „Black Friday Love”, regia Cristian Bajora.
Teatrul Luni:
miercuri, 30 septembrie, ora 19:30 – „KMRL”, regia Irina Istrătescu; joi, 1 octombrie, ora 19:30 – „Gabriel”, de Dumitru Georgescu; duminică, 4 octombrie, ora 11:00 – „Apolodor”.
Teatrul de Artă:
duminică, 4 octombrie, ora 20:15 – „Dicţionar explicativ al iubirii române”.
Teatrul Elisabeta:
marţi, 29 septembrie, ora 20:00 – „Toc Toc”, regia Ricard Reguant; joi, 1 octombrie, ora 19:00 – „Boeing Boeing”, regia Şerban Puiu.
Teatrul Ţăndărică:
miercuri, 30 septembrie, ora 10:00 – „Punguţa cu doi bani”, regia Decebal Marin; joi, 1 octombrie, ora 10:00 – „Ursul păcălit de vulpe”, regia Paul Ionescu; sâmbătă, 3 octombrie, ora 10:00 – „Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 3 octombrie, ora 11:00 – „Ridichea uriaşă”, regia Paul Ionescu; sâmbătă, 3 octombrie, ora 12:00 – „Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 4 octombrie, ora 10: 00 – „Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; duminică, 4 octombrie, ora 12:00 – „Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol.
Teatrul „Ion Creangă”:
luni, 28 septembrie, ora 10:00 – „Inimă rece”, regia Sorana Coroamă-Stanca.
Teatrul Excelsior:
(Excelsior Teen-Fest) Sala Mare:
luni, 28 septembrie, ora 17:00 – „Vicleniile lui Scapino”, regia Alexandru Mâzgăreanu; marţi, 29 septembrie, ora 16:00 – „Coro Nero”, regia Veronica şi Cătălin Pătru; miercuri, 30 septembrie, ora 18:00 – „Flori pentru Algernon”, regia Iulia Colan; joi, 1 octombrie, ora 18:00 – „Profu’ de religie”, de Bobi Pricop; vineri, 2 octombrie, ora 17:00 – „Thomas Sawyer”, regia Horia Suru;
(Excelsior Teen-Fest) Sala Studio:
vineri, 2 octombrie, ora 16:00 – „a little drop of Hamlet”, regia Lenuş Teodora Moraru;
(Excelsior Teen-Fest) Sala „Toma Caragiu” (Teatrul Bulandra):
luni, 28 septembrie, ora 19:00 – „O poveste ciudată cu un câine la miezul nopţii”, regia Vlad Massaci;
(Excelsior Teen-Fest) Unteatru:
marţi, 29 septembrie, ora 18:00 – „La ţigănci”, regia Andrei şi Andreea Grosu;
(Excelsior Teen-Fest) Sala Mică (Teatrul Naţional Bucureşti):
miercuri, 30 septembrie, ora 20:00 – „Actorchestra”, regia Horia Suru.
Foto: Programul teatrelor – facebook