Lecţia de violoncel, Revizorul, Când Isadora dansa, Maitreyi, Mobilă şi durere, O scrisoare pierdută, Femeia care şi-a pierdut jartierele, Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule? Şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 martie.
Un articol de Petre Ivan|17 martie 2014
Lecţia de violoncel, Revizorul, Când Isadora dansa, Maitreyi, Mobilă şi durere, O scrisoare pierdută, Femeia care şi-a pierdut jartierele, Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule? şi multe alte spectacole. Programul teatrelor bucureştene, 17 – 23 martie.
Teatrul Metropolis:
miercuri, 19 martie, ora 19.00 – „Doi pe o bancă”, regia Emanuel Pârvu; sâmbătă, 22 martie, ora 11.00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; sâmbătă, 22 martie, ora 14.00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 16.00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Lecţia de violoncel”, regia Felix Alexa.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Atelier,
miercuri, 19 martie, ora 19.00 – „Un duel” după AP Cehov, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 23 martie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;
Sala Mică:
miercuri, 19 martie, ora 19.00 – „Blestemul iubirii”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; vineri, 21 martie, ora 20.00 – „Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 23 martie, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;
Sala Studio:
joi, 20 martie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 21 martie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – „Molto, gran’impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 23 martie, ora 19.30 – „Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa;
Sala Pictura:
joi, 20 martie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 21 martie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Radu Tudor; duminică, 23 martie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;
Sala Media:
duminică, 23 martie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.
Teatrul Odeon:
Sala Majestic –
miercuri, 19 martie, ora 19.00 – „Titanic vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; joi, 20 martie, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 21 martie, ora 19.00 – „Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”, de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – „Când Isadora dansa”, de Martin Sherman, regia Răzvan Mazilu; duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;
Sala Studio:
miercuri, 19 martie, ora 19.30 – „Tipografic majuscul”, un spectacol de Gianina Cărbunariu.
Teatrul Bulandra:
Sala Liviu Ciulei –
luni, 17 martie, ora 18.00 – „Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; marţi, 18 martie, ora 20.00 – „Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; miercuri, 29 martie, ora 20.00 – „Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; joi, 20 martie, ora 20.00 – „Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier de Antoaneta Cojocaru; vineri, 21 martie, ora 19.00 – „Voiajul domnului Perrichon”, de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – „Acum ori niciodată”, de Valentin Krasnogorov, regia Mihai Constantin; duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu;
Sala Toma Caragiu:
luni, 17 martie, ora 19.00 – „Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa.
Teatrelli
19 martie, ora 20.00 – concert Jazzappella; 20 şi 21 martie, ora 20.00 – Quartet, cu Costel Constantin, Adela Mărculescu, Damian Crâșmaru și Florina Cercel; 22 martie, ora 20.00 – concert Alina Manole
Teatrul Nottara.
Sala Horia Lovinescu –
luni, 17 martie, ora 19.30 – „Fii cuminte, Cristofor!”, de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu; joi, 20 martie, ora 19.00 – „O tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa; vineri, 21 martie, ora 19.00 – „Titanic vals”, comedie în trei acte de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – „39 de trepte”, o comedie după un film de Alfred Hitchcock, regia Petre Bokor; duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;
Sala George Constantin:
marţi, 18 martie, ora 19.30 – „Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; miercuri, 19 martie, ora 19.30 – „Rapsodie-n roz”, de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; joi, 20 martie, ora 19.30 – „Panică. Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; vineri, 21 martie, ora 19.30 – „Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; sâmbătă, 22 martie, ora 19.30 – „Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; duminică, 23 martie, ora 19.30 – „Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.
Teatrul de Comedie:
Sala Radu Beligan –
marţi, 18 martie, ora 19.00 – „Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; miercuri, 19 martie, ora 19.00 „O scrisoare pierdută”, de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 20 martie, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de AP Cehov, regia Claudiu Goga; vineri, 21 martie, ora 19.00 – „…escu”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess, după romanul „Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;
Teatrul Teatrelor/Romexpo:
duminică, 23 martie, ora 19.30 – „Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.
Teatrul Mic:
marţi, 18 martie, ora 19.00 – „Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; miercuri, 19 martie, ora 19.00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; joi, 20 martie, ora 19.00 – „D’ale carnavalului”, de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 21 martie, ora 19.00 – „Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou, Petre Moraru.
Teatrul Foarte Mic:
vineri, 21 martie, ora 19.00 – „Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – „Clasa noastră”, de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu, duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Somnoroasa aventură”, de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.
Teatrul Masca:
vineri, 21 martie, ora 19.00 – „Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 22 martie, ora 19.00 – „Când dragostea poartă pâslari”, regia Michele Modesto Casarin; duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Slugă la doi stăpâni”, regia Mihai Mălaimare.
Teatrul Evreiesc de Stat:
(Teatrul Naţional) –
miercuri, 19 martie, ora 19.00 – „Mic şi al dracu”, după Ion Pribeagu, regia Maia Morgensten;
Sala Nouă a Teatrului de Comedie –
miercuri, 19 martie, ora 19.00 – „Blestemul iubirii”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer;
Sala Teatrului Nottara –
joi, 20 martie, ora 19.00 – „Tragedie dentară”, de Jean-Claude Grumberg, regia Felix Alexa.
În Culise:
luni, 17 martie, ora 20.00 – „Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 18 martie, ora 20.00 – „O seară furtunoasă”, regia Claudia Negroiu; joi, 20 martie, ora 19.00 – „Vânzătorii ambulanţi”, de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu.
Godot Cafe-Teatru:
luni, 17 martie, ora 20.00 – „Despre bărbaţi şi femei”, de Emanuel Pârvu şi Oreste Teodorescu, regia Sorin Cocis; marţi, 18 martie, ora 20.00 – „Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; joi, 20 martie, ora 21.30 – „Bartender Blues”, după Mihai Ignat, regia Eugen Gyemant; vineri, 21 martie, ora 22.00 – „Două liniuţe”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 22 martie, ora 18.00 – „Forma lucrurilor”, de Neil LaBute, regia Vlad Zamfirescu; sâmbătă, 22 martie, ora 22.00 – „Carpathian Garden”, de Radu Iacoban, scenografie Irina Moscu; duminică, 23 martie, ora 15.00 – „Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 23 martie, ora 20.00 – „Un cuplu ciudat”, de Neil Simon, regia Doina Antohi.
Teatrul Luni:
luni, 17 martie, ora 20.00 – „7 zile din viaţa lui Simon Labrosse”, de Carole Frechette, regia Elena Morar; marţi, 18 martie, ora 20.00 – „Noaptea ursului”, după Ignacio del Moral, regia Magda Catone.
Teatrul ACT:
luni, 17 martie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu după romanul “Moromeţii”, de Marin Preda, regia Alexandru Dabija.
ARCUB:
joi, 20 martie, ora 20.00 – „Însemnările unui nebun”, de NV Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 21 martie, ora 20.00 – „Însemnările unui nebun”, de NV Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 23 martie, ora 19.00 – „Comedie pe întuneric”, de Peter Shaffer, regia Cristian Dumitru.
Teatrul de Artă Bucureşti:
joi, 20 martie, ora 20.15 – „9 din 49”, de Gyorgy Spiro, regia Alexandru Maftei; vineri, 21 martie, ora 20.15 – „Ruleta rusească”, de Vladimir Maiakovsky, regia Ovidiu Niculescu; sâmbătă, 22 martie, ora 20.15 – „Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu.
Opera Comică:
luni, 17 martie, ora 11.00 – „Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; luni, 17 martie, ora 13.00 – „Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 18 martie, ora 11.00 – „Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 18 martie, ora 13.00 – „Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu; vineri, 21 martie, ora 17.00 – „Don Quijote”, regia Mihai Babuska.
Teatrul Ţăndărică:
luni, 17 martie, ora 10.00 – „Albă ca Zăpada”, regia Cristian Pepino; marţi, 18 martie, ora 10.00 – „Croitoraşul cel viteaz”, regia Daniel Stanciu; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – „Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; joi, 20 martie, ora 10.00 – „Muzicanţii din Bremen”, regia Attila Vizauer; vineri, 21 martie, ora 10.00 – „Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 22 martie, ora 10.00 – „Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 22 martie, ora 12.00 – „Fata banei şi fata moşneagului”, regia Daniel Stanciu; duminică, 23 martie, ora 10.00 – „Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 23 martie, ora 12.00 – „Pinocchio”, regia Cristian Pepino.
Teatrul Ion Creangă:
Sala Rapsodia –
marţi, 18 martie, ora 10.00 – „Inimă Rece”, dramatizare de Banu Rădulescu, după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă-Stanca; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – „Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; joi, 20 martie, ora 10.00 – „Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; vineri, 21 martie, ora 10.00 – „Carolina şi poneiul de Laurenţiu Budău, regia Cornel Todea; sâmbătă, 22 martie, ora 11.00 – „Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea, după Carlo Collodi, regia Cornel Todea; duminică, 23 martie, ora 11.00 – „Harap Alb”, dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul „Harap Alb”, de Ion Creangă, regia Cornel Todea;
Sala Ludoteca: miercuri, 19 martie, ora 17.00 – „Povestea spicului de grâu”, regia Voicu Hetel, Juliena Drăghici.
Teatrul Excelsior:
marţi, 18 martie, ora 10.00 – „Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran, după HC Andersen, regia Aurel Mitran; miercuri, 19 martie, ora 10.00 – „Vrăjitorul din Oz”, o întâmplare cu muzică de Petre Bokor, după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor; joi, 20 martie, ora 10.00 – „Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de HC Andersen, regia Ilinca Stihi; vineri, 21 martie, ora 10.00 – „Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; duminică, 23 martie, ora 11.00 – „Frumoasa şi Bestia”, după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină.
Foto cu Programul teatrelor , Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule, Femeia care şi-a pierdut jartierele , Pinocchio – wikipedia, facebook