La Teatrul Metropolis puteţi vedea, în această săptămână, spectacolele: „Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; „Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr şi „Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu. Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie:
Un articol de Petre Ivan|24 februarie 2014
La Teatrul Metropolis puteţi vedea, în această săptămână, spectacolele: „Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; „Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr şi „Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu. Programul teatrelor bucureştene în perioada 24 februarie – 2 martie:
Teatrul Metropolis:
joi, 27 februarie, ora 19.00 – „Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „Tarelkin”, de AV Suhovo-Kobâlin, coregrafia Vlad Logigan; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Tom şi Jerry”, de Rick Cleveland, regia Florin Piersic Jr.; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Doi pe o bancă”, de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Studio – marţi, 25 februarie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – „Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; joi, 27 februarie, ora 20.00 – „Dineu cu proşti”, de Francis Veber, regia Ion Caramitru; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – „Egoistul”, de Jean Anouilh, regia Radu Beligan; duminică, 2 martie, ora 19.30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar;
Sala Pictura: miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 27 februarie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 2 martie, ora 11.00 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;
Sala Atelier: joi, 27 februarie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 1 martie, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, din Sam Shepard, regia Claudiu Goga; duminică, 2 martie, ora 20.00 – „Nebun din dragoste”, din Sam Shepard, regia Claudiu Goga;
Sala Mică: joi, 27 februarie, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; vineri, 28 februarie, ora 20.00 – „Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 1 martie, ora 20.00 – „Scara pisicii”, de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; duminică, 2 martie, ora 11.00 – „Amazoanele pentru toţi”, conferinţă susţinută de Adriana Babeţi;
Sala Media: duminică, 2 martie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii – Carnaval de primăvară.
Teatrul Odeon:
Sala Majestic – marţi, 25 februarie, ora 19.30 – „Umbre”, de Marilia Samper, regia Vlad Cristache; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – „Pyramus & Thisbe 4 You”, după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; joi, 27 februarie, ora 19.00 – „Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „Titanic vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 2 martie, ora 11.00 – „Copilăria lui Enescu”, construcţie păpuşi Aurelai Olteanu, regia Monica Ciută; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt.
Teatrul Bulandra:
Sala Toma Caragiu – luni, 24 februarie, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de AP Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; marţi, 25 februarie, ora 19.00 – „Pescăruşul”, de AP Cehov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Scaunele”, de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa;
Sala Liviu Ciulei: marţi, 25 februarie, ora 20.00 – „Maitreyi”, de Mircea Eliade, regia Chris Simion; miercuri, 26 februarie, ora 20.00 – „Contra progresului”, de Esteve Soler, regia Bobi Pricop; joi, 27 februarie, ora 20.00 – „Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demina, regia Ioana Petre; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka.
Teatrul Mic:
marţi, 25 februarie, ora 19.00 – „Mă mut la… tata?”, de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – „Volpone”, după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; joi, 27 februarie, ora 19.00 – „Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „Mutter Courage”, de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Primăvara d-nei Stone la Roma”, dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag.
Mutter Courage, Teatrul Mic – Programul teatrelor bucureştene, 24 februarie – 2 martie
Teatrul Foarte Mic:
vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun.
Teatrelli: 2, 4 şi 5 martie, ora 20.00 – Quartet, regia Dan Tudor, cu Florina Cercel, Damian Crâşmaru, Costel Constantin, Adela Mărculescu; 8 martie – Classic Beat Orchestra
Teatrul Nottara:
Sala Horia Lovinescu – luni, 24 febaruarie, ora 19.30 – „Vrei sã mor în locul tău?”, după „Lips together teeth apart”, de Terrence McNally, regia Vitalie Bichir; marţi, 25 februarie, ora 19.00 – „Avarul”, de Moliere, regia Daniel Niţoi; joi, 27 februarie, ora 19.00 – „Hai s-o ucidem pe Matilda!”, de Orlin Diakov, regia Sorin Misirianţu; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „39 de trepte”, de Orlin Diakov, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Mult zgomot pentru nimic”, de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Roman Teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci;
Sala George Constantin. luni, 24 februarie, ora 19.30 – „Proof”, după David Auburn, regia Ionuţ Kivu; miercuri, 26 februarie, ora 19.30 – „Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; joi, 27 februarie, ora 19.30 – „O noapte furtunoasă”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Mâzgăreanu; vineri, 28 februarie, ora 19.30 – „Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 1 martie, ora 19.30 – „Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; duminică, 2 martie, ora 19.30 – „Ultimul Don Juan”, un spectacol de Petre Bokor, scenografia Viorica Petrovici.
Teatrul de Comedie:
Sala Radu Beligan – miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 27 februarie, ora 19.00 – „Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul „Fraţi de sânge”, de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Zăpezile de altădată”, de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu.
Sala Studio: duminică, 2 martie, ora 19.30 – „Votează-mă, că te tai!!!”, după corespondenţa lui I.L. Caragiale, adaptarea scenică şi regia Niculae Urs.
Sala Nouă: sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.
Teatrul Teatrelor –Romexpo:
vineri, 28 februarie, ora 19.30 – „Femeia care şi-a pierdut jartierele”, de Eugene Labiche, regia Silviu Purcărete.
Femeia care şi-a pierdut jartierele, Teatrul Teatrelor (Romexpo) – Programul teatrelor bucureştene, 24 februarie – 2 martie
Teatrul Masca:
joi, 27 februarie, ora 19.00 – „Militarul fanfaron”, de Titus Maccius Plautus, regia Mihai Mălaimare; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „Parcul”, scenariul şi regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 1 martie, ora 19.00 – „Comedia Erorilor”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Neguţătoarea din Veneţia”, adaptare după „Neguţătorul din Veneţia”, de William Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin.
Teatrul Evreiesc de Stat:
Sala Noua a Teatrului de Comedie – vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Carre de aşi… cu valet!”, de I Valian, regia Harry Eliad.
Teatrul Mignon:
joi, 27 februarie, ora 19.30 – „Cabaretul cuvintelor”, de Matei Vişniec, regia Alexandru Nagy.
ARCUB:
marţi, 25 februarie, ora 20.00 – „Însemnele unui nebun”, de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 1 martie, ora 19.00 – „Prizonierul din Manhattan”, un spectacol de Iarina Demian după o piesă de Neil Simon; duminică, 2 martie, ora 19.00 – „Dom Juan”, de Jean Baptiste Poquelin de Moliere, un spectacol semnat de Victor Ioan Frunză.
Opera Comică:
luni, 24 februarie, ora 11.00 – „Don Quijote”, regia Mihai Babuska; luni, 24 februarie, ora 13.00 – „Don Quijote”, regia Mihai Babuska; marţi, 25 februarie, ora 11.00 – „Don Quijote”, regia Mihai Babuska; marţi, 25 februarie, ora 13.00 – „Don Quijote”, regia Mihai Babuska; vineri, 28 februarie, ora 17.00 – „Minuniţa şi vrăjitoarea”, regia Mihai Babuska.
În Culise:
luni, 24 februarie, ora 20.00 – „Trei piese scurte fără sex”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 25 februarie, ora 20.00 – „We are Hollywood”, regia Cristian Bajora; miercuri, 26 februarie, ora 19.00 – „Monoloagele vaginului”, de Eve Ensler, regia Mona Gavrilaş; joi, 27 februarie, ora 19.00 – „O noapte furtunoasă”, de Ion Luca Caragiale, regia Claudia Negroiu.
GodotCafeTeatru:
luni, 24 februarie, ora 20.00 – „Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion, marţi, 25 februarie, ora 20.00 – „Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 26 februarie, ora 21.00 – Liga improvizatorilor; joi, 27 februarie, ora 19.00 – „Fragil”, după Neil LaBute, regia George Dogaru; vineri, 28 februarie, ora 19.00 – „Never Let Me Go”, după Kazuo Ishiguro, regia Andrei Gheorghe.
Teatrul Luni:
luni, 24 februarie, ora 20.00 „Breaking up”, de Michael Cristofer;
Teatrul Ţăndărică:
luni, 24 februarie, ora 10.00 – „Jack şi vrejul de fasole”, regia Daniel Stanciu; marţi, 25 februarie, ora 10.00 – „Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – „Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; joi, 27 februarie, ora 10.00 – „Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; vineri, 28 februarie, ora 10.00 – „Frumoasa din Pădurea Adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 1 martie, ora 10.00 – „Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 1 martie, ora 12.00 – „Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 2 martie, ora 10.00 – „Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer; duminică, 2 martie, ora 12.00 – „Muzicanţii din Bremen”, adaptare după Fraţii Grimm de Ema Stere, regia Attila Vizauer.
Teatrul Excelsior:
marţi, 25 februarie, ora 10.00 – „Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – „Zâna Zorilor”, după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; joi, 27 februarie, ora 10.00 – „Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi; vineri, 28 februarie, ora 10.00 – „Hainele cele noi ale prinţului”, după două poveşti de H.C. Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi.
Teatrul Ion Creangă:
Sala Rapsodia – marţi, 25 februarie, ora 10.00 – „Sămânţa vrăjită”, de Mihai Manolescu, după o idee de Maria Manolescu, regia Mihai Manolescu; miercuri, 26 februarie, ora 10.00 – „Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu; miercuri, 26 februarie, ora 17.00 – „În parc”, de Magda Condurache, regia Magda Condurache; joi, 27 februarie, ora 10.00 – „Cartea Junglei”, dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; sâmbătă, 1 martie, ora 11.00 – „Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea; duminică, 2 martie, ora 11.00 – „De-aş fi Scufiţa Roşie”, de Ioan Gârmacea, regia Sorana Coroamă Stanca.
Teatrul de pe Lipscani
Luni, 24 februarie, ora 20:00 – „Şcoala de agenţi” (Sala Muse) Marţi, 25 februarie, ora 20:00 – „Un bărbat şi mai multe femei” (Sala Muse) Miercuri, 26 februarie, ora 20:00 – „Curriculum vitae” (Sala Muse)
Foto cu Programul teatrelor – Teatrul Metropolis, facebook