Piesă pentru fate şi soră, Fantoma, dragostea mea!, Măscăriciul, Livada de vişini, Poveşti despre tine, Joia Păcătoşilor şi multe alte spectacole, în săptămâna 6 – 12 aprilie, pe scenele teatrelor bucureştene.
Un articol de Petre Ivan|6 aprilie 2015
Programul teatrelor bucureştene în perioada 6 – 12 aprilie
Teatrul Metropolis:
luni, 6 aprilie, ora 19.00 – „Bădăranii”, de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; marţi, 7 aprilie, ora 19.00 – „Fantoma, dragostea mea!”, de Noel Coward, regia Şerban Puiu.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Atelier –
luni, 6 aprilie, ora 19.30 – „Indispensabilii”, de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; marţi, 7 aprilie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; miercuri, 8 aprilie, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; joi, 9 aprilie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;
Sala Media:
luni, 6 aprilie, ora 19.30 – „Plicul”, de Liviu Rebreanu, regia Mircea Anca;
Sala Studio:
luni, 6 aprilie, ora 20.00 – „Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele”; miercuri, 8 aprilie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; joi, 9 aprilie, ora 19.30 – „Dumnezeu se îmbracă de la second-hand”, de Iulian Margu, regia Ion Caramitru;
Sala Pictura:
marţi, 7 aprilie, ora 20.00 – „Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; miercuri, 8 aprilie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; joi, 9 aprilie, ora 20.00 – „Allegro, ma non troppo”, de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa;
Sala Mică:
joi, 9 aprilie, ora 20.00 – „Piesă pentru fate şi soră”, de Tennessee Williams, regia Iris Spiridon.
Teatrul Odeon:
Sala Studio –
luni, 6 aprilie, ora 11.00 – „Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută; luni, 6 aprilie, ora 18.00 – „Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută; marţi, 7 aprilie, ora 11.00 – „Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; marţi, 7 aprilie, ora 18.00 – „Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; miercuri, 8 aprilie, ora 18.00 – „Copilăria lui Bach”, regia Monica Ciută; joi, 9 aprilie, ora 11.00 – „Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută; joi, 9 aprilie, ora 18.00 – „Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciută;
Sala Majestic:
marţi, 7 aprilie, ora 19.00 – „Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; miercuri, 8 aprilie, ora 11.30 – „Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, regia Alexandru Dabija; joi, 9 aprilie, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu.
Teatrul Bulandra:
Sala Toma Caragiu – marţi, 7 aprilie, ora 19.00 – „Măscăriciul”, de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele; miercuri, 8 aprilie, ora 19.00 – „Măscăriciul”, de A.P. Cehov, regia Horaţiu Mălăele;
Teatrul Nottara:
Sala Horia Lovinescu – luni, 6 aprilie, ora 15.00 – „Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; miercuri, 8 aprilie, ora 11.00 – „Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; joi, 9 aprilie, ora 11.00 – „Titanic Vals”, de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu;
Sala George Constantin:
miercuri, 8 aprilie, ora 19.30 – „Matrimoniale”, de Lia Bugnar, un spectacol de Diana Lupescu; joi, 9 aprilie, ora 19.00 – „Vestul singuratic”, de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu; vineri, 10 aprilie, ora 19.30 – „Aprilie, dimineaţa”, de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu.
Teatrul de Comedie:
Sala Studio –
joi, 9 aprilie, ora 19.30 – „La vita e bella”, de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache;
Sala Nouă:
miercuri, 8 aprilie, ora 19.00 – „Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.
Teatrul Mic:
miercuri, 8 aprilie, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag.
Teatrul Foarte Mic:
miercuri, 8 aprilie, ora 19.00 – „Livada de vişini”, după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; joi, 9 aprilie, ora 19.00 – „Vania şi Sonia şi Masa şi Spike”, de Chistopher Durang, regia Horia Suru.
Teatrul Masca:
joi, 9 aprilie, ora 11.00 – „Iepuraşul la Masca”.
Godot Sub Scenă:
vineri, ora 19.00 „Disco Love”, după texte de Yasmina Reza, Olivier Lecot, Jean Dujardin.
Teatrul În Culise:
luni, ora 20.00 „Poveşti despre tine”; marţi, ora 20.00 „Scrizori către Rita”; miercuri, ora 19.00 – Teatru de improvizaţie cu Trupa iELE; joi, ora 19.00 „Cum se duce totul dracu’ „; vineri, ora 18.00 „Să nu mă uiţi”; ora 21.00 – stand-up comedy.
Green Hours, Teatrul LUNI:
miercuri, ora 19.30 „După Traian şi Decebal (Din filele istoriei gay în România)”.
Teatrul de Artă Bucureşti:
miercuri, ora 20.15 „Voyeur”, regia Claudiu Istodor.
Opera Comică pentru Copii:
luni, ora 11.00 „Hansel şi Gretel”; marţi, ora 11.00 „Hansel şi Gretel”; miercuri, ora 11.00 „Hansel şi Gretel”; joi, ora 11.00 „Hansel şi Gretel”; vineri, ora 11.00 „Hansel şi Gretel”.
Teatrelli
marţi, ora 20.00 „Joc de pisici”, regia Gelu Colceag; miercuri, ora 20.00 „Joc de pisici”, regia Gelu Colceag; joi, ora 20.00 „Joia Păcătoşilor”.
Foto: programul teatrelor – facebook