Visul unei nopţi de vară, Peretele, Sinucigaşul, Un tramvai numit dorinţă, Don Quijote, Urâtul, Băieţii de aur, Numele, Dragoste şi căpşuni şi multe alte spectacole, în săptămâna 6 -12 octombrie, pe scenele teatrelor bucureştene.
Un articol de Petre Ivan|6 octombrie 2014
Programul teatrelor bucureştene în săptămâna 6 -12 octombrie
Teatrul Metropolis:
luni, 6 octombrie, ora 19.00 – „Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; marţi, 7 octombrie, ora 19.00 – „Peretele”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză.
Teatrul Naţional Bucureşti:
Sala Studio –
miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 – „Idolul şi Ion Anapoda”, de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar; joi, 9 octombrie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – „Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – „Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 – „Bârfe, zvonuri şi minciuni”, de Neil Simon, regia Ion Caramitru;
The Black Box:
miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru;
Sala Pictura:
miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 9 octombrie, ora 19.30 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 10 octombrie, ora 20.00 – „Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – „Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; duminică, 12 octombrie, ora 19.0 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;
Sala Atelier:
vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – „Neamul românesc. Trecut, prezent şi viitor”, conferinţă susţinută de primarul oraşului Chişinău, Dorin Chirtoacă; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 – „Fata din curcubeu”, de Lig Bugnar, regia Lia Bugnar;
The Media Hall:
duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru copii.
Teatrul Odeon:
Sala Majestic –
joi, 9 octombrie, ora 19.00 – „Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Şaraiman”, concept, stand-up comedy Dan Badea; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Un tramvai numit dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;
Sala Studio:
joi, 9 octombrie, ora 19.30 – „Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.30 – „Eu şi dosarul meu”, regia Clemens Bechtel; duminică, 12 octombrie, ora 19.30 – „Toufar – The Tourture Games”, de Ales Brezina, regia Petr Zelenka.
Teatrul Bulandra:
Studio Space –
luni, 6 octombrie, ora 20.00 – „Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 12 octombrie, ora 20.00 – „Coada”, de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;
Sala Liviu Ciulei:
miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – „Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski; sâmbătă, 11 octombrie, ora 20.00 – „Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Căsătoria”, de Gogol, regia Yuri Kordonski.
Teatrul Nottara:
Sala Horia Lovinescu –
sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Don Quijote”, adaptare după Miguel de Cervantes, regia Mihai Măniuţiu; duminică, 12 octombrie, ora 18.00 – „Hai iu iu hey you you”, spectacol muzical dedicat Mariei Tănase, de Radu Afrim;
Sala George Constantin:
miercuri, 8 octombrie, ora 19.30 – „Mizantropul”, de Moliere, regia Alexandru Măzgăreanu; vineri, 10 octombrie, ora 19.30 – „Rapsodie-n roz”, de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; sâmbătă, 11 octombrie, ora 21.00 – „Scene din viaţa insectelor”, de Karel & Josef Capek, direcţia scenică Victor Ioan Frunză; duminică, 12 octombrie, ora 21.00 – „Panică”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu.
Teatrul de Comedie:
Sala Radu Beligan – vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Poker”, de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele, duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Elling”, dramatizare de Axel Hellstenius în colaborare cu Petter Naess după romanul Fraţi de sânge de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci;
Sala Nouă:
duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Urâtul”, de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache.
Teatrelli
Marti, 07 octombrie, ora 20:00
„ Comedii cu Gorobete”, de Radu Gabriel
Scenariul si regia: Radu Gabriel
Decorur: Ioana Colceag
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim, Maria Radu, Leonid Doni, Mihai Muntenita, Alina Suarasan si Dinicu Anca
Miercuri, 08 octombrie, ora 20:00
“Filarmonica de Comedie, de Radu Gabriel
Regia si Scenariul: Radu Gabriel
Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim
In alte roluri: Leonid Doni, Mihai Muntenita
Sambata, 11 octombrie, ora 21:00
„Razvan Mazilu&Ladies”, recital extraordinar de dans
Invitate: Monica Petrica, Judith State, Vanda Stefanescu
La chitara: Andrei Manea
Teatrul Mic:
vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Băieţii de aur”, de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru.
Teatrul Foarte Mic:
miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – „Numele”; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – „Numele”; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Numele”; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Numele”; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – Platformă de Teatru Educţional – Copiii Răi.
Teatrul Evreiesc de Stat:
miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – „Yom Kippur”, de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea; joi, 9 octombrie, ora 19.00 – „Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Dinastia Efros”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Un rege Lear evreu”, de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa.
Teatrul Masca:
vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Când dragostea poartă pâslari”, de Michele Modesto Casarin, regia Michele Modesto Casarin; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Parcul”, de Mihai Mălaimare, regia Mihai Mălaimare; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Romeo şi Julieta”, de William Shakespeare.
Godot Cafe-Teatru:
luni, 6 octombrie, ora 20.00 – „Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu; regia Radu Popescu; marţi, 7 octombrie, ora 20.00 – „Dragostea durează trei ani”, de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – „Testosteron”, de Andrzei Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Dragoste şi căpşuni”, după David Hare, regia Marius Gîlea; vineri, 10 octombrie, ora 22.00 – „Noi 4”, de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac.
La scena:
luni, 6 octombrie, ora 19.30 – „Drum Circle”, un spectacol interactiv coordonat de Paul Luculescu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Comedy. Show”, spectacol de improvizaţie, comedie şi interactivitate.
Unteatru:
marţi, 7 octombrie, ora 19.00 – „La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 8 octombrie, ora 19.00 – „La ţigănci”, după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 10 octombrie, ora 19.00 – „Trei femei înalte”, de Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 11 octombrie, ora 19.00 – „Un tramvai numit Dorinţă”, de Tennessee Williams, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 12 octombrie, ora 19.00 – „Cel mai frumos roman din lume”, după un text de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc.
În culise:
Miercuri, 8 octombrie, ora 20.00 – „Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi”, de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; Sâmbătă, 11 Octombrie, Ora 19:00, SCRISORI CĂTRE RITA – THE SHOW – comedie erotică, După Ştefan Caraman, Regia Cristian Bajora; Duminică, 12 Octombrie, Ora 19:00, TREI PIESE SCURTE FĂRĂ SEX (tragicomedie 18+), Regia: Cristian Bajora; Luni, 13 Octombrie, Ora 20:00, WALK IN BEAUTY (spectacol australian de teatru-dans), Regia Geoffrey Sykes; Marţi, 14 Octombrie, Ora 20:00, IMAGINEAZĂ-ŢI CĂ EŞTI DUMNEZEU, După texte de Matei Vişniec, Regia: Cristian Bajora
Teatrul Excelsior
marţi, 7 octombrie, ora 10.00 – „Când jucăriile spun pa”; miercuri, 8 octombrie, ora 10.00 – „Mica sirenă”, după HC Andersen, regia Olimpia Arghir; joi, 9 octombrie, ora 10.00 – Măria-sa… măgarul!”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian; vineri, 9 octomb rie, ora 10.00 – „Magia copilăriei”; sâmbătă, 11 octombrie, ora 11.00 – „Când jucăriile spun pa”; duminică, 12 octombrie, ora 11.00 – „Vrăjitorul din Oz”, de Petre Bokor, regia Petre Bokor.
Teatrul Ţăndărică:
sâmbătă, 11 octombrie, ora 10.00 – „Albă ca Zăpadă”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 11 octombrie, ora 12.00 – „Albă ca Zăpadă”, regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 10.00 – „Pinocchio”, regia Cristian Pepino; duminică, 12 octombrie, ora 12.00 – „Pinocchio”, regia Cristian Pepino.
Foto: Programul teatrelor, Visul unei nopţi de vară, Căsătoria, Parcul – facebook