Visul unei nopţi de vară, Lecţia de violoncel, Butoiul cu pulbere, Anonimul veneţian, Noul locatar, Fă-mi loc!, Cockoşi şi multe alte spectacole, în săptămâna 15 – 21 septembrie, pe secenele teatrelor bucureştene.
Un articol de Petre Ivan|15 septembrie 2014
Programul principalelor teatre din Bucureşti în perioada 15- 21 septembrie:
Teatrul Metropolis:
luni, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză; miercuri, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză; joi, ora 19.00 – „Visul unei nopţi de vară”, de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză; sâmbătă, ora 16.00 – „Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, ora 16.00 – „Lecţia de violoncel”, de Mona Radu, regia Felix Alexa.
Teatrul Naţional „I. L. Caragiale”,
Sala Pictura:
marţi, ora 20.00 – „Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; miercuri, ora 20.00 – „Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, ora 19.00 – „Micul infern”, de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, ora 20.00 – „Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; duminică, ora 20.00 – „Butoiul cu pulbere”, de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa.
Sala Studio:
joi, ora 19.30 – „Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; vineri, ora 20.00- Concert Teodora Enache, Aisha & Benny Rietveld Quintet.
Sala Mică:
miercuri, ora 20.00 – ActOrchestra de Creaţie colectivă, regia Horia Suru.
Sala Atelier:
vineri, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după „Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; sâmbătă, ora 20.00 – „Anonimul veneţian”, după „Anonimo veneziano”, de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; duminică, ora 19.30 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat.
Teatrelli
Sala Teatrelli
Marti,16 septembrie, ora 20.00: „Quartet” de Ronald Harwood, Cu: Adela Mărculescu, Florina Cercel, Costel Constantin, Damian Crâșmaru
Regia: Dan Tudor; Miercuri, 17 septembrie, ora 20.00: “Traxi la xerox” Un spectacol de Dan Tudor, Cu: Dan Tudor, Ovidiu Cuncea si Afrodita Androne; Joi, 18 septembrie, ora 20.00: „Filarmonica de Comedie”, Regia si Scenariul: Radu Gabriel, Cu: Radu Gabriel, Marius Florea Vizante, Gheorghe Ifrim
Teatrul Nottara,
Sala Horia Lovinescu: sâmbătă, ora 19.00 – „Noul locatar”, de Eugène Ionesco, regia Gábor Tompa; duminică, ora 19.00 – „Noul locatar”, de Eugène Ionesco, regia
Gábor Tompa.
Sala „George Constantin”:
vineri, ora 19.30 – „Matrimoniale”, de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu; duminică, ora 19.00 – „Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor.
Teatrul Odeon,
Sala Majestic: miercuri, ora 19.00 – „Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”; joi, ora 19.00 – „Şefele”; vineri, ora 19.00 – „Titanic Vals”; duminică, ora 19.00 – „Şaraiman”.
Sala Studio:
miercuri, ora 19.30 – „Tipografic majuscul”; sâmbătă, ora 19.30 – „Viza de clown”; duminică, ora 19.30 – „Blifat”.
Teatrul de Comedie,
Sala Radu Beligan: sâmbătă, ora 19.00 – „Spiritul de familie”, de Eric Assous, regia Radu Beligan; duminică, ora 19.00 – „Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci.
Teatrul Evreiesc de Stat:
joi, ora 19.00 – „Dinastia Efros”, de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; sâmbătă, ora 19.00 – „Blazonul”, de Shalom Ash, regia Andrei Munteanu; duminică, ora 19.00 – „Exil în pământul uitării”, regia Andreea Tănăsescu.
Godot CafeTeatru:
luni, ora 20.00 – „Te iubesc! Te iubesc?”, după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; marţi ora 20.00 – „Ieri, Azi, Mâine şi Oricând”, după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; miercuri, ora 20.00 – „Cremă de zahăr ars. Astăzi îi spunem dragoste”, de Iris Spiridon; joi, ora 22.00 – „Fă-mi loc!”, de Anthony Michineau, regia Radu Beligan; vineri, ora 19.00 – „Freak show”, de Florin Piersic Jr.
Teatrul Excelsior:
duminică, ora 11.00 – „Degeţica”.
Teatrul de Revistă „Constantin Tănase”:
sâmbătă, ora 19.00 – „Piei drace”; duminică, ora 19.00 – „Viva Revista”.
Teatrul Mignon,
La Scena: vineri, ora 21.00 – „Fata cu cărămida-n gură”, autor şi regizor Theo Herghelegiu.
Teatrul de Artă:
joi, ora 20.15 – „Şi veni bărbatul la femeie”, regia Bogdan Budeş; vineri, ora 20.15 – „Şase din 49”, de Spiro, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, ora 20.15 – „Întrebări fără…ştir”, după Marin Sorescu, regia Margareta Nazarchevici; duminică, ora 20.15 – „Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu.
Teatrul Act:
vineri, ora 19.00 – „cont(r)ACTe”, de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu; duminică, ora 19.00 – „Cockoşi”, de Mike Bartlett, regia Horia Suru.
Foto: Programul teatrelor – Adriana Grand, Mihaela Marin şi facebook