Adela Mărculescu

21.12.1938, Aiud
Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti, promoţia 1959, clasa profesor Alexandru Finţi

Roluri IN TEATRU

Teatrul Metropolis

Stephania- “Floare de cactus”,de DE BARILLET Și GREDY , regia Alice Barb

Batrana- “Spitalul communal” de HRISTO BOICEV, regia Felix Alexa, 2012

 

Teatrul Radu Stanca, Sibiu

  • Frumoasa urâtă – „Povestea dulgherului şi a frumoasei sale soţii” de Radu Stanca, regia Dan Alecsandrescu, 1971


Teatrul de Stat Ploieşti: 1959 – 1963

  • Ninuccia – „De Pretore Vincenzo” de Eduardo De Filippo, regia Valeriu Moisescu, 1962
  • „Copacii mor în picioare” de Alejandro Casona, regia Gheorghe Ionescu, 1960
  • „Siciliana” de Aurel Baranga, regia Harry Eliad, 1960
  • „…Escu” de Tudor Muşatescu, regia Harry Eliad, 1960
  • „Casa din strada Coşbuc 10” de Florin Vasiliu, regia Harry Eliad, 1960
  • „Celebrul 702” de Alexandru Mirodan, regia Cristian Mihalache, 1960
  • „Dacă vei fi întrebat” de Dorel Dorian, regia Gheorghe Ionescu, 1961
  • „Soldatul Piccico” de Aldo Nicolaj, regia Gheorghe Ionescu, 1961

TNB

  • Serafima Ilinicina – „Sinucigaşul” de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa, 2009
  • Alexandra del Lago – „Dulcea pasăre a tinereţii” de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu, 2005
  • Elena Ivanovna Popova – „Viaţă de actor” („Ursul” şi „Cântecul lebedei”) de A.P. Cehov, regia Geo Saizescu, 2003
  • Olga – „Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Doris – „Anul viitor la aceeaşi oră” de Bernard Slade, regia Victor Moldovan, 2001
  • Sophie – „Vecina de alături” de Pierre Chesnot, regia Victor Moldovan, 2000
  • Euridice – „Eleni” de Kostas Asimakopoulos, regia Ion Cojar, 1999 – 2000
  • Stela Campbell – „Dragă mincinosule” de Jerome Kilty, regia Mara Paşici, 1998
  • „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu, regia Mihai Manolescu, 1997
  • Vera Louise Simmons – „Harvey” de Mary Chase, regia Tudor Mărăscu, 1994
  • Tituba – „Vrăjitoarele din Salem” de Arthur Miller, regia Felix Alexa, 1991
  • Clitemnestra – „Electra – O trilogie antică” după Sofocle şi Euripide, spectacol de Andrei Şerban, 1990
  • Alexandra – „Capcana” de Platon Pardău, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1989
  • Leonora – „Torquatto Tasso” de Johann Wolfgang Goethe, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1988
  • Mioara – „Idolul şi Ion Anapoda” de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar, 1985 – 1986
  • Steffy Blondell – „Poveste din Hollywood” de Neil Simon, regia Grigore Gonţa, 1984
  • Doamna Ruxandra – „Alexandru Lăpuşneanu” de Virgil Stoenescu, regia Cristian Munteanu, 1978
  • Daia – „Cine a fost Adam?” de Leonida Teodorescu, regia Cristian Munteanu, 1977
  • Margareta Aldea – „Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu, regia Horea Popescu, 1977
  • “Poezie, muzică, dans”, regia Miriam Răducanu, 1976
  • Gabrielle – „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Dona Diana – „Dona Diana” de Camil Petrescu, regia Victor Moldovan, 1973
  • Ana – „Take, Ianke şi Cadîr” de Victor Ioan Popa, regia Ion Finteşteanu, 1971
  • Epancina Aglaia – „Idiotul” de Feodor Mihailovici Dostoievski, regia Alexandru Finţi, 1969
  • „Coana Chiriţa” de Vasile Alecsandri, regia Horea Popescu, 1969
  • Casandra – „Troienele” de Jean Paul Sartre, regia Miron Nicolescu, 1968
  • Madeleine – „Părinţii teribili” de Jean Cocteau, regia Miron Nicolescu, 1968
  • Corina – „Jocul adevărului” de Sidonia Drăguşanu, regia Mihai Berechet, 1967
  • Isabela – „Regina de Navarra” de Eugene Scribe, regia Victor Moldovan, 1967
  • Logodnica – „Nuntă însângerată” de Federico Garcia Lorca, regia Miron Nicolescu, 1966
  • Sorina – „Înşir`te mărgărite” de Victor Eftimiu, regia Miron Nicolescu, 1964

Teatrul Mic

  • Fanny Friedberg – „Misterul cizmei” de Hans Albert Pederzani, regia Kurt Rabe, 1963

Teatrul de Stat Botoşani: 1957 – 1959

  • Ziţa – „O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale, regia Alexandru Finţi
  • Zerbinette – „Vicleniile lui Scapin” de J.B.P. Molière, regia David Esrig
  • Rosaura – „Mincinosul” de Carlo Goldoni, regia Radu Miron

Teatru radiofonic

  • „Câinele grădinarului” de Lope de Vega
  • „Torquato Tasso” de Johann Wolfgang Goethe
  • „Cavalerul şi doamna” de Carlo Goldoni
  • „Casandra” de Nicolae Iorga
  • „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca
  • „Căsătorie cu de-a sila” de J.B.P. Molière
  • „Un caz clinic” de Dino Buzzati
  • „Somnul raţiunii” de Boris Valejo
  • „Dona Juana” de Radu Stanca
  • „Riţă, crăiţă” de Gala Galaction
  • „Sorana” de I.Al. Brătescu Voineşti
  • „Al optulea păcat” de Tudor Muşatescu
  • „Iuliu Cezar” de William Shakespeare
  • „Oedip la Colona” de Sofocle
  • „O poveste de iubire” de Radu Stanca
  • „La răscruce de vânturi” de Emily Bronte
  • „Ruy Blas” de Victor Hugo
  • „Turnul de fildeş” de Camil Petrescu
  • „Lupii de aramă” de Adrian Maniu
  • „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare
  • „Pasărea albastră” de Maurice Maeterlinck
  • „Pribeaga” de Vasile Voiculescu

Roluri în film

  • „Păcală se întoarce”, regia Geo Saizescu, 2006
  • „Diplomatic Siege”, regia Gustavo Graef Marino, 1999
  • „Să-ţi vorbesc despre mine”, Mihai Constantinescu, 1987
  • „Un oaspete la cină”, regia Mihai Constantinescu, 1986
  • „Declaraţie de dragoste”, regia Nicolae Corjos, 1985
  • „Surorile”, regia Iulian Mihu, 1984
  • „Galax”, regia Ion Popescu Gopo, 1983
  • „Cine iubeşte şi lasă”, regia Gheorghe Turcu, 1982
  • „Alo, aterizează strabunica”, regia Nicolae Corjos, 1981
  • „Iancu Jianu haiducul”, regia Dinu Cocea, 1980
  • „Hyperion”, regia Mircea Veroiu, 1975
  • „Ceaţa”, regia Vladimir Popescu Doreanu, 1973
  • „Bătălie pentru Roma”, regia Robert Siodmak (Germania), 1968
  • „Serbările galante”, regia Rene Clair, 1965

Televiziune

  • „Une mere comme on n`en fait plus”, regia Jacques Renard, 1997
  • „Meurtres par procuration”, regia Claude-Michel Rome, 1995
  • „Un august în flăcări”, serial tv, regia Dan Piţa şi Alexandru Tatos, 1974
  • „Suflete tari” de Camil Petrescu
  • „Bălcescu” de Camil Petrescu
  • „Tache, Ianke şi Cadîr” de Victor Ioan Popa
  • „Conjuraţia lui Fiesco” de Friedrich Schiller
  • „Fântâna turmelor” de Lope de Vega
  • „Orfeu în infern” de Tennesse Williams
  • „Părinţii teribili” de Jean Cocteau
  • „Fântâna Blanduziei” de Vasile Alecsandri
  • „Cronică de vitejie” de Dan Tărchilă
  • „Misiunea” de Francisc Munteanu
  • „Scadenţa neliniştii” de Ilie Ştefan Domajnea
  • „Visul unei nopţi de iarnă” de Tudor Muşatescu
  • „Harvey” de Mary Chase
  • „Ce e nou pe strada salcâmilor” de Paul Ioachim
  • „Unii l-ar numi destin” de Titus Popovici
  • „Ceasul adevărului” de Radu Teodoru

Premii şi distincţii

  • Cetăţean de onoare al Municipiului Bucureşti
  • Cetăţean de onoare al Municipiului Aiud, 2006
  • Premiul Revistei VIP, 2006
  • „Înscris de excelenţă” pentru contribuţia adusă la creşterea prestigiului festivalului de umor „Ion Canavoiu”, 1995 şi 1997
  • Oscar Românesc, Tel Aviv (Israel), 2000
  • Premiul I şi titlul „Laureat” pentru rolul Adela – „Un oaspete la cină”
  • Premiu pentru rolul Ioana Boiu – „Suflete tari”
  • Premiu pentru contribuţia adusă în interpretarea poeziei româneşti
  • Premiu pentru valorificarea scenică a poeziei lui Lucian Blaga
  • Membru fondator „Uniunea Elenă din România”
  • Membru de onoare „Fundaţia Culturală Lucian Blaga” – Sebeş
  • Diploma de Excelenţă pentru marile merite în opera de slujire a primei scene a ţării
  • Ordinul „Meritul cultural” în grad de Ofiţer

Distribuie

Artisti Romani

Lasa un comentariu

Trimite